İletişim
Youtube
Instagram
ONLINE DERSLER
Online Dersler

KPSS

Alt Kategoriler

KPSS FULL PAKETLER

KPSS- B TEK DERSLER

KPSS- A FULL PAKETLER

KPSS- B TEK DERSLER

KPSS- B TEK DERSLER

KPSS- ÖABT - Tarih FULL PAKETLER

KPSS- B TEK DERSLER

KPSS B Grubu Online Kursu, Ücretleri - Fiyatları, Uzaktan Eğitim

 

KPSS B ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunlarının düz memur olmak için girdiği bir sınavdır. ÖSYM tarafından gerçekleştirmekte olan sınava mezunlar kademelere göre farklı tarihlerde girmektedir. Lisans, ön lisans ve ortaöğretim KPSS’nin tarihi birbirinden farklı olmaktadır.

 

KPSS B sınavına lisans mezunları tek yıllarda da girebiliyorken, ön lisans ve ortaöğretim mezunları yalnızca çift yıllarda bu sınava girebilmektedir. Lisans atamalarında memurluk kategorileri ikiye ayrılmaktadır. Kurumsal ve merkezi şeklinde iki farklı memur ataması gerçekleştirilmektedir. Kurumsal atamalar, her kurumun kendi belirlediği tarihlerde başvuruya açılmaktadır. Fakat merkezi atamalar iki yıl boyunca belli aralıklarla senede iki kez yapılmaktadır.

 

KPSS B grubu ile ilgili sorularınız için sorubankasi.net olarak hazırladığımız bu makalemizde “KPSS B Grubu Nedir?”, “2022 KPSS B Ne Zaman?”, “KPSS B  Kadrolar Nelerdir?”, “KPSS B Kaç Soru?”, “KPSS B Grubu Konuları”, “KPSS B Sınavına Kimler Başvurabilir?”, “KPSS B Kaç Yılda Bir Yapılır?”, “KPSS B Geçerlilik Süresi Kaç Yıldır?”, “En İyi Online KPSS B Grubu Kursu”, “KPSS B Grubu Soru Dağılımı”, “KPSS B Çıkmış Sorular”, “KPSS B Online Ders” sorularına yanıt bulabilir, aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

KPSS B Grubu Nedir?

 

ÖSYM’nin hazırladığı KPSS B grubu sınavı, düz memurluk kadrolarına atama için yapılmakta olan sınav türlerindendir. KPSS A grubu kadrolarının haricindeki her kadro için KPSS B sınavı geçerlidir. ÖSYM’nin yaptığı merkezi yerleştirme ile atanmak isteyen kişilerin ilana çıkan KPSS B kadrolarını takip etmesi gerekir.

 

KPSS B kadrolarından bazıları mühendis, mimar, memur gibi kişilerden oluşmaktadır. KPSS B grubu sınavı kişilerin devlet dairelerine memur olarak atanmasını sağlar. Kişiler profesyonel bir destek alarak rahatlıkla bu sınavda başarılı olabilir. KPSS B grubu sınavına hazırlanmakta olan birçok kişi sorubankasi.net ile sınava hazırlanarak hayallerine kavuşmuştur.

 

Bazı memurluk alımlarında yalnızca KPSS B sınavına girmeniz yeterli olmaz. Kurumlar kendi sözlü sınavını ve/veya yazılı sınavını da yaparak sizi başarılı olduğunuz takdirde kadrosuna almaktadır. Her kurum için geçerli olmasa da bazı kurumlarda bunun gibi 2. Veya 3. Sınava girmeniz gerekmektedir.

 

KPSS’de ortaöğretim mezunlarının puan türü P94 şeklinde hesaplanırken ön lisans mezunlarının puan türü P93, lisans mezunlarının puan türü ise P3 şeklinde hesaplanmaktadır. Kişiler açılan kadrolara başvuracağı zaman hangi puan türünde olduğuna da dikkat etmelidir. Herhangi bir KPSS B grubu mesleğine atanmak isteyen kişiler, KPSS Genel Kültür-Genel Yetenek sınavına girmek mecburiyetindedirler.

 

2022 KPSS B Ne Zaman?

 

2022 KPSS Lisans: 18.09.2022

2022 KPSS Alan Bilgisi: 24.09.2022-25.09.2022

2022 KPSS ÖABT: 02.10.2022

2022 KPSS Ön Lisans: 09.10.2022

2022 KPSS Ortaöğretim: 06.11.2022

 

Şeklinde ÖSYM tarafından tarihler belirlenmiştir.

 

KPSS B Kadroları Nelerdir?

 

Lisans bölümlerinin tamamı KPSS B grubu kadrolarını oluşturmaktadır. Sosyolog, psikolog, mimar, mühendis, hemşire gibi kadrolar lisans bölümlerine aittir. KPSS A grubu kadrolarının dışında kalan tüm kadrolar KPSS B grubu kadroları olarak tanımlanabilir.

 

KPSS B Kaç Soru?

 

KPSS B sınavı Genel Kültür ve Genel Yetenek olarak iki bölüme ayrılmıştır. Genel kültür kısmında 60, genel yetenek kısmında 60 soru olmak üzere toplamda 120 sorudan oluşmaktadır. KPSS B sınavı için ÖSYM tarafından tanımlanan süre 130 dakika (2 saat 10 dakika) şeklindedir.

 

KPSS B Grubu Konuları

 

KPSS B grubu konuları adayların hedeflediği mesleğe sahip olmak için hazırlandıkları sınav konularıdır. KPSS B grubu dersleri Türkçe, Matematik, Coğrafya, Tarih ve Vatandaşlık şeklindedir. Tüm bu derslere uzman öğreticilerle hazırlanarak, istediğiniz kadroya atanabilirsiniz.

 

Siz de hayallerinizi daha fazla ertelemeden hedefiniz için çalışmaya başlayın. Sorubankasi.net ile atanmak artık çok yakın! Sorubankasi.net sunduğu online kurs platformları, online kampları, online soru çözümleriyle kursiyerlerini sınava eksiksiz bir şekilde hazırlamaktadır. Yıllara dayanan tecrübesi ve alanında uzman öğretmenleriyle başarı garantisi vermektedir. KPSS B grubu konularını derslere göre ayırdığımızda şu şekilde özetleyebiliriz:

 

Türkçede Cümlede Anlam, Cümlenin Ögeleri, Yazım Kuralları, Ses Bilgisi, Sözel Mantık gibi konulardan sorumlu tutulmaktadır. Matematikte Temel Kavramlar, Köklü Sayılar, Problemler, Tablo ve Grafikler, Sayısal Mantık gibi konulardan sorumlu tutulmaktadır.

 

Tarihte İslamiyet Öncesi Türk Tarihi, Osmanlı Tarihi, Atatürk İlke ve İnkılapları, Çağdaş Dünya Tarihi gibi konuların olduğu oldukça geniş bir havuzdan sorumlu tutulmaktadır. Coğrafya dersinde Türkiye’nin Coğrafi Konumu, Türkiye’de Tarım, Türkiye’de Ulaşım, Ticaret, Turizm gibi pek çok konu yer almaktadır. Vatandaşlık dersinde ise Temel Hukuk ve Kavramları, Yasama, Yürütme, Yargı gibi konular sorumlu tutulmaktadır.

 

KPSS B Sınavına Kimler Başvurabilir?

 

KPSS B sınavına lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunu ya da mezun durumunda olacak kişiler başvurabilmektedir. Lisans mezunu birinin ön lisans veya ortaöğretim sınavından aldığı puan geçersiz sayılmaktadır. Ön lisans mezunu adayın da ortaöğretim sınavından alacağı puan geçersiz sayılacaktır. Henüz okumakta olan son sınıf öğrencilerinin sınava girmesinde bir sorun bulunmamaktadır. Fakat istenilen puan alınıp başvuru yapılacağında mezun olmuş olmaları gerekmektedir.

 

KPSS B Kaç Yılda Bir Yapılır?

 

Kpss lisans her yıl yapılan bir sınavken ön lisans ve ortaöğretim için olan KPSS çift yıllarda yapılmaktadır. Bu nedenle alınan puan da iki yıl geçerli sayılır.

 

KPSS B Geçerlilik Süresi Kaç Yıldır?

 

KPSS B geçerlilik süresi 2 yıldır. Sınav çift yıllarda yapıldığından alınan puanlarda iki yıl geçerlidir.

 

En İyi Online KPSS B Grubu Kursu

 

En iyi online KPSS B grubu kursu için sorubankasi.net ile iletişime geçerek paketleri ve süreci hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Binlerce öğrenciye sunduğu hizmetle, öğrencilerin istediği kadroya yerleşmesini sağlamaktadır. En iyi online KPSS B grubu kursu olarak alanında saygın kurum olarak hizmet vermektedir. %100 memnuniyet garantisi veren sorubankasi.net, öğrencilerinin sorularına hızlı bir şekilde dönüş sağlamaktadır. İletişim için geniş saat aralığı belirleyerek tüm problemleri en kısa sürede çözmeyi hedeflemiştir. Türkiye’nin en iyi online kursu için, sınavlarınızda istediğiniz başarıyı elde etmek için siz de sorubankasi.net’i tercih edebilirsiniz.

 

KPSS B Grubu Soru Dağılımı

 

KPSS B grubunun genel kültür ve genel yetenek olmak üzere ayrılan derslerindeki soru dağılımı toplamı 120 adettir. Detaylı olarak ise Matematik dersinde 27, Geometri dersinde 3, Türkçe dersinde 30, Tarih dersinde 27, Coğrafya dersinde 18, Vatandaşlık dersinde 9 ve Güncel bilgiler alanında 6 soru sorulmaktadır. Türkçe, Matematik ve Geometri dersleri genel yetenek alanına girmekte ve bu kısım toplamda 60 sorudan oluşmaktadır. Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık ve güncel bilgiler ise genel kültür kısmına girmekte ve bu alanda toplamda 60 sorudan oluşmaktadır.

 

KPSS B Online Ders

 

KPSS B için online ders her zaman çalışma tercihleri arasında en mantıklı olanıdır. Bir öğrenci için zamanı da ekonomik durumu da oldukça kıymetlidir. Hem zamanınızı hem paranızı mantıklı ve verimli bir şekilde kullanmayı amaçlıyorsanız siz de sorubankasi.net ile KPSS B online ders paketlerini satın alarak bu sürece başlayabilirsiniz.

 

Süreç sonunda sınava hazır ve kendinden emin bir birey olarak hedeflediğiniz mesleğe erişebilir, açılan kadrolara başvurabilirsiniz. Üstelik sorubankasi.net ile netlerinizin daha ilk aylardan arttığını fark edeceksiniz ve kendinize olan güveniniz artacak. Tüm süreç boyunca sorubankasi.net hem alanındaki uzmanlıklarıyla hem vermiş oldukları rehberlik dersleriyle kursiyerlerinin yanında olmaktadır. KPSS B kursiyerlerimizin bizimle ilgili yorumlarına buradaki linkten ulaşabilirsiniz. Tüm Türkiye’nin sınavlarda başarılı olmasını sağlayan sorubankasi.net’i tercih etmek için daha neyi bekliyorsun?

 

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim