İletişim
Youtube
Instagram
ONLINE DERSLER
Online Dersler

KPSS

Alt Kategoriler

KPSS FULL PAKETLER

KPSS- A TEK DERSLER

KPSS- A FULL PAKETLER

KPSS- A TEK DERSLER

KPSS- A TEK DERSLER

KPSS- ÖABT - Tarih FULL PAKETLER

KPSS- A TEK DERSLER

KPSS A Grubu Online Kursu, Uzaktan Eğitim, Fiyatları - Tavsiyesi

 

Kariyer kadroları olarak da bilinen KPSS A grubu üniversitelerin çeşitli bölümlerinden mezun olan veya mezun durumunda olan kişilerin memuriyetlere girmek için hazırlandıkları önemli bir sınavdır.

 

Her yıl yapılan KPSS A, adayların gelecekleri ile ilgili önemli rol oynamaktadır. Sorubankası.net olarak hazırladığımız bu makalemizde “KPSS A Grubu Nedir?”, “KPSS A Grubu Konuları”, “KPSS A Grubu Kadrolar Nelerdir?”, “KPSS A Sınavına Kimler Başvurabilir?”, “KPSS A Kaç Yılda Bir Yapılır?”, “KPSS A Geçerlilik Süresi Kaç Yıldır?”, “KPSS A Grubu İçin Yaş Sınırı Var Mı?”, “KPSS A Da Hangi Meslekler Var?”, “En İyi Online KPSS A Grubu Kursu”, “KPSS A Grubu Meslekleri”, “KPSS A Alan Dersleri”,  “KPSS A Çıkan Konular”, “KPSS A Kaç Yıl Geçerli?”, “KPSS A Lisans Bölümleri”   sorularına yanıt bulabilir, aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

KPSS A Grubu Nedir?

 

KPSS A grubu, KPSS’de A grubu kadrolara atanacak kişiler için yapılmakta olan bir sınavdır. Bu kadrolar Denetmen Yardımcılığı, Uzman Yardımcılığı, kamu kurum ve kuruluşlarına ait Müfettiş Yardımcılığı gibi kadrolardır. KPSS A grubu kariyer kadrolarında kurumlar açtığı kadrolarda alım yapacakları zaman belli bir KPSS puanını şart koymaktadır. Ayrıca kurumların kendi açtığı sınavlar ve mülakatlara girmeleri istenmektedir.

 

Mülakatlar yazılı ve sözlü olabilmektedir. Tüm şartlar sağlandıktan sonra kurumlar tarafından yeterlilik sınavları yapılmakta ve başarılı olunması durumunda açılan kadrodaki unvana atama yapılmaktadır. KPSS A grubu açılan unvan ve kadro için adaylar arasından yapılan bir seçme sınavıdır.

 

KPSS A Grubu Konuları

 

KPSS A grubu konuları KPSS A grubuna dahil olan kişilerin sorumlu oldukları sınav konularıdır. KPSS A lisans mezunu öğrenciler için meslek edinme açısından oldukça önemli bir sınavdır. Bu sınava hazırlanırken en iyi KPSS A Grubu kursunu tercih ederek iyi bir puan alınabilmektedir. Bu konulara çalışılması ve başarılı olunması durumunda açılan kadrolara şartlar sağlandığında atamalar yapılmaktadır. KPSS A çıkan konular içerisinde derslerine göre birçok konu bulunmaktadır. KPSS A grubu konuları şu şekildedir:

 

  • Maliye dersi için sorumlu olunan konular: Maliye teorisi, Kamu Harcamaları, Kamu Gelirleri, Türk Vergi Sistemi ve Vergi Hukuku, Borçlanma, Bütçe, Maliye Politikası şeklindedir.
  • Muhasebe dersi için sorumlu olunan konular: Genel Muhasebe, Mali Tablolar Analizi, İhtisas Muhasebesi şeklindedir.
  • İktisat dersi için sorumlu olunan konular: Mikro, Makro, Para-Banka, Uluslararası İktisat, Kalkınma-Büyüme, Türkiye Ekonomisi, İktisadi Düşünceler Tarihi şeklindedir.
  • Hukuk dersi için sorumlu olunan konular: Anayasa Hukuku, İdari Hukuk ve İdari Yargı, Ceza Hukuku, Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku, İcra İflas Hukuku şeklindedir.
  • İşletme dersi için sorumlu olunan konular: Temel Kavramlar, İşletme Yönetimi, Üretim Yönetimi, Pazarlama Yönetimi, Finansal Yönetim şeklindedir.
  • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler dersi için sorumlu olunan konular: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku, Çalışma Ekonomisi, Çalışma Psikolojisi ve Çalışma Sosyolojisi şeklindedir.
  • İstatistik dersi için sorumlu olunan konular: Olasılık ve Skolastik Süreçler, Matematiksel İstatistik, Yöneylem Araştırması, Çok Değişkenli Analizler, Parametrik Olmayan Testler, Uygulamalı İstatistik, Zaman Serileri, Deney Tasarımı ve Varyans Analizi, Örnekleme, Regresyon Analizi şeklindedir.
  • Kamu Yönetimi dersi için sorumlu olunan konular: Siyaset Bilimi, Anayasa, Yönetim Bilimler ve Kamu Politikası, Yönetim Hukuku, Kentleşme ve Çevre Sorunları, Sosyoloji, Türk Siyasi Hayatı şeklindedir.
  • Uluslararası İlişkiler dersi için sorumlu olunan konular: Uluslararası İlişkiler Teorisi, Uluslararası Hukuk, Siyasi Tarih, Uluslararası Güncel Sorunlar, Uluslararası Örgütler, Türk Dış Politikası şeklindedir.

 

KPSS A Grubu Kadroları - Meslekleri Nelerdir?

 

KPSS A Grubu kadroları ve meslekleri oldukça fazladır. KPSS A Grubu meslekleri çeşitli kurumlarda çeşitli unvanlarda yer almaktadır. Adayların KPSS A ile atanabilecekleri birçok kurum vardır.  Açılan kadro ve unvanlara atanmak için belli şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Her kurumun veya her memuriyetin kendine özel şartları belirlenmektedir.

 

Yeterlilik ve başarı sınavları, yaş sınırı gibi. İyi bir puan alarak açılan unvan ve kadrolara rahatlıkla atanabilirsiniz. KPSS A’dan iyi bir puan almak için sorubankasi.net’in KPSS A Grubu online derslerine, KPSS A Grubu online kurslarına katılabilirsiniz. Uzman kadro ve deneyimli ekibiyle hedeflerinize ulaşmanız artık zor değil!

 

KPSS A Grubu Kadrolarından bazıları şu şekildedir:

 

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Müfettiş Yardımcılığı, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Müfettiş Yardımcılığı, Kalkınma Bankası Uzman Yardımcılığı, Belediyelerin Müfettiş Yardımcılığı Kadrosu, Stajyer Hazine Kontrolörü, Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı Maliye Müfettiş Yardımcılığı, Gelir Uzman Yardımcısı, Vergi Denetmen Yardımcısı, Devlet Gelir Uzman Yardımcısı, Mali Hizmetler Uzman Yardımcılığı, Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü, BAĞ-KUR Genel Müdürlüğü Denetmen Yardımcısı, Ulaştırma Bakanlığı Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. Müfettiş Yardımcılığı, TBMM Uzman Yardımcılığı, Devlet Malzeme Ofisi Müfettiş Yardımcılığı, Vergi Müfettiş Yardımcılığı, Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı ve Bankacılık Uzman Yardımcılığı, PTT Müfettiş Yardımcılığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu gibi kurumlar kadro açmaktadır.

 

KPSS A Sınavına Kimler Başvurabilir?

 

KPSS A sınavı alan bilgisi sınavıdır. 4 yıllık üniversitelerin İktisat, İşletme, Kamu Yöntemi, Çeko, SBF, Hukuk, Mühendislik gibi bölümlerinden ve fakültelerinden mezun adaylar sınava başvurabilir. Günümüzde bu bölümler daha da genişlemiş ve genel fakülte mezunlarının çoğu sınava başvurabilir hale gelmiştir. KPSS A lisans bölümleri de bu soruyla birlikte en çok aratılan sorulardandır.

 

 KPSS A’ya yalnızca mühendislik fakültelerinden değil; Matematik, Fizik gibi Fen-Edebiyat fakültelerinden mezun kişiler de KPSS A sınavına girebilir. Açılan müfettişlik ve uzman yardımcılığı gibi kadrolara sınırlı da olsa atanabilmektedirler. KPSS A puanının geçerli olması ve hesaplanabilmesi için hem sabah oturumuna hem Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumuna girmeleri gerekmektedir.

 

KPSS A Kaç Yılda Bir Yapılır?

 

KPSS A her yıl düzenli olarak yapılan bir sınavdır. Her yıl tekrarlanan bu sınavla açılan ilgili kadrolara atamalar gerçekleşmektedir. Sınava yalnızca mezun adaylar değil, mezun olabilecek olan adaylar da girebilmektedir. Yeterli puanı alıp gerekli şartları sağlayan adaylar atandığında mezun durumunda olmaları mecburi bir koşuldur.

 

KPSS A Geçerlilik Süresi Kaç Yıldır?

 

2017 yılında alınan kararla birlikte sınava giren adayların KPSS A puanı 2 yıl geçerli olmaktadır. KPSS A’dan alınan sınav puanlarının iki yıl geçerliliği sürmektedir. Yeterli puanı alan kişilerin, kadro açan kurumlara, şartları taşıdığı takdirde başvurma hakkı vardır.

 

KPSS A Grubu İçin Yaş Sınırı Var Mı?

 

KPSS A grubu atamalarındaki yaş sınırı kuruma göre değişiklik göstermektedir. Açılan kadrodaki şartlarda belirtilen yaş sınırlamasına göre alım yapılmaktadır. Bu nedenle kurumların açtığı kadrolardaki şartları okumanız ve incelemeniz gerekir. A tipi memurluklarda genel olarak 35 yaş sınırı belirlenmektedir. Atama dönemlerine göre bu sınır değişebilmektedir. Kurumdan kuruma olduğu gibi memuriyet çeşidine göre de yaş sınırı güncellenmektedir.

 

En İyi Online Kpss A Grubu Kursu

 

En iyi online KPSS A grubu kursu için Türkiye’nin online eğitimlerinde en başarılı eğitim kurumu sorubankası.net sizin için en iyi tercih olacaktır. En iyi online KPSS A Grubu kursunda uzman eğitim kadrosu olan, profesyonel hizmet veren bir kurum tercih etmeniz gerekmektedir. Hem zaman açısından tasarruf sağlamak hem ekonomik anlamda zorlanmamak için online KPSS A grubu kursu tercih etmeniz önerilmektedir. Sorubankası.net’i tercih ederek atanan ve güzel sonuçlar alan öğrencilerimizin yorumları için de buraya tıklayarak fikir sahibi olabilirsiniz.

 

Kpss A Alan Dersleri

 

ÖSYM’nin yaptığı KPSS A’da öğrencilerin sorumlu oldukları alan dersleri şu şekildedir:

 

Genel Kültür ve Genel Yetenek Dersleri, İşletme, Muhasebe, İstatistik, Hukuk, Kamu Yönetimi, İktisat, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri şeklindedir.

 

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim