İletişim
Youtube
Instagram
ONLINE DERSLER
4K Eğitim Videoları

KPSS

Alt Kategoriler

KPSS FULL PAKETLER

KPSS- ÖABT FULL PAKETLER

KPSS- B FULL PAKETLER

KPSS- EB FULL PAKETLER

KPSS B Nedir?

 

KPSS A grubu dışındaki diğer kadrolara girebilmek için adaylar KPSS B grubu sınavına girmektedir. KPSS B grubu sınavına, üniversite okuyan mezun durumunda olan adaylar ve üniversite mezunu olan adaylar katılabilmektedir.

 

Çift yıllarda yapılan KPSS B kadrolarına yerleşmek isteyen adaylar için bu önemli bir sınavdır. Sorubankasi.net olarak hazırladığımız bu makalemizde ‘’KPSS B Grubu Nedir?’’, ‘’KPSS B Grubu Konuları Nelerdir?’’, ‘’KPSS B Grubu Sınavına Kimler Başvurabilir?’’, ‘’KPSS B Hangi Yıllarda Yapılır?’’, ‘’KPSS B Puan Türü Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?’’ sorularına aradığınız cevapları bulabilmenizde yardımcı olmaktayız.

 

KPSS B Grubu Nedir?

 

KPSS A grubu kadroları (Denetmen Yardımcılığı, Uzman Yardımcılığı, Müfettiş Yardımcılığı vb.) dışındaki diğer tüm kadrolar KPSS B grubuna dahil olmaktadır. KPSS B grubu A grubuna nazaran daha fazla meslek kadrosuna hitap etmektedir.

 

KPSS B grubunda özellikle düz memur atamaları da olduğundan dolayı aday sayısı da bu oran ile doğru orantılı bir şekilde artmaktadır. Bu kadroya girmek isteyen adayların GY (Genel Yetenek) ve GK (Genel Kültür) sorularını çözmeleri yeterli olmaktadır.

 

KPSS B Grubu Konuları Nelerdir?

 

KPSS B grubu konuları derslerine göre şu şekildedir:

 

Türkçe dersinden Sözcükte Anlam, Paragrafta Anlam, Yapı Bilgisi, Noktalama İşaretleri, Sözcük Bilgisi, Ses Bilgisi, Cümle Bilgisi, Yazım Kuralları, Anlatım Bozuklukları ve Sözel Mantık konularıdır.

 

Matematik dersindeki konular Temel Kavramlar, Asal Çarpanlara Ayırma, Sayılar, Bölme ve Bölünebilme Kuralları, EBOB-EKOK, Birinci Dereceden Denklemler, Rasyonel Sayılar, Eşitsizlik, Mutlak Değer, Köklü Sayılar, Üslü Sayılar, Oran-orantı, Çarpanlara Ayırma, Problemler, Kümeler, İşlem ve Modüler Aritmetik, Permütasyon, Kombinasyon ve Olasılık, Tablo ve Grafikler, Sayısal Mantık şeklindedir.

 

Geometri dersinden Geometrik Kavramlar, Doğruda Açılar, Çokgenler ve Dörtgenler, Çember ve Daire, Analitik Geometri ve Katı Cisimler şeklindedir.

 

Tarih dersinden İslamiyet Öncesi Türk Tarihi, Türk-İslam Tarihi, Osmanlı Tarihi, Osmanlı Yenileşme ve Demokratikleşme Hareketleri, Avrupa’da Yaşanan Gelişmeler ve Bu Gelişmelerin Türk-İslam Dünyasına Etkileri, Yüzyılda Osmanlı Devleti, Kurtuluş Savaşı Hazırlık Dönemi, Kurtuluş Savaşı Muharebeler ve Antlaşmalar Dönemi, Atatürk İlke ve İnkılapları, Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası, Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi şeklindedir.

 

Coğrafya dersinden Coğrafi Konum ve Türkiye’nin Coğrafi Konumu, Türkiye’nin Yer Şekilleri ve Özellikleri, Türkiye’nin İklimi ve Bitki Örtüsü, Türkiye’de Nüfus ve Yerleşme, Türkiye’nin Ekonomik Coğrafyası, Türkiye’de Madenler, Enerji Kaynakları ve Sanayi, Türkiye’de Ulaşım, Türkiye’de Ticaret, Türkiye’de Turizmi, Türkiye’nin Coğrafi Bölgeleri, Bölgesel Kalkınma Projeleri şeklindedir.

 

Vatandaşlık dersinden ise Hukukun Temel Kavramları, Devlet Biçimleri ve Hükümet Sistemleri, Anayasa Hukukuna Giriş, Temel Kavramlar ve Türk Anayasa Tarihi, 1982 Anayasası’nın Temel İlkeleri, Yasama Yürütme Yargı, Temel Hak ve Hürriyetler, İdare Hukuku ve Uluslararası Kuruluşlar şeklindedir.

 

KPSS B grubu sınavında sorumlu tutulan tüm bu konulara sorubankasi.net kurumunun uzman öğreticileri ile iyi bir şekilde hazırlanabilirsiniz. Bol soru çözümü ve nokta atışı ders işleyişi ile siz de başarıyı yakalayabilirsiniz!

 

KPSS B Grubuna Kimler Başvurabilir?

 

Lisans mezunu tüm adaylar ve lisanstan mezun olabilecek bütün adaylar KPSS B grubuna başvurabilir.

 

KPSS B Grubu Hangi Yıllarda Yapılır?

 

KPSS B grubu alımları çift yıllarda yapılır. Bu nedenle en yakın KPSS B grubu kadrolarına alım 2024 yılında gerçekleşecektir. Tekli yıllarda girilen sınavlar KPSS A grubu ve öğretmen grupları için geçerlidir. KPSS B grubu atamalarında çift yıl puanları kullanılacağından 2024 sınavına hazırlanmanız gerekmektedir.

 

KPSS B Puan Türü Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

 

KPSS B puan türü iki yıl için geçerlidir. Örneğin 2022 yılında aldığınız puan 2024 yılında sonuçlar açıklanana kadar geçerlidir.

 

En iyi KPSS B grubu kursu için siz de hemen sorubankasi.net ile tanışın! Derslerle birlikte hayatınızda yeni bir düzen ve disiplin için bizimle iletişime geçerek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz!

 

 

 

 

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim