ONLINE DERSLER

Zeus

  • # Mitoloji
  • Okuma Süresi 3
zeus

Mitoloji kimileri için görülmek zorunda olunan bir ders, kimileri için eski zaman insanlarının uydurduğu içi boş söylentiler, kimileri için de sanatın her alanına etki eden, ilham veren muazzam bir kültür. Benim içinse mitoloji, özellikle Yunan Mitolojisi bir tutku, bir merak, bir arzu nesnesi. Bu merakla arzuyu benimle paylaşanlar, mitolojiye Fransız kalanlar ve “ne diyor yahu bu adam?” diyenler için Yunan Mitolojisinde kim kimdir, anlatacağım. İlk konuğum: Yıldırımlar Tanrısı Zeus.

Tanrıların babası olan Zeus, titan ırkına mensup Kronos ve Rhea’nın üç oğlundan biri. Bir kehanete inanıp psikopata bağlayan Kronos çocuklarını teker teker yerken, ana yüreği ağır basan Rhea oğlu Zeus’u babasından kaçırıp yaşamasını sağlar. Erişkinlik çağına gelene kadar İda Dağı’nda saklanan Zeus evine döner, babasından intikamını alır ve kardeşlerini onun midesinden çıkartır. Bu kadar süre boyunca babalarının midesinde duran çocuklar nasıl hayatta kalır, onu sormayın. Adı üstünde efsane işte canım…

Babasını nakavt ettikten sonra idareyi eline alan Zeus, kardeşi Poseidon’u denizler tanrısı, diğer kardeşi Hades’i de yeraltı tanrısı yapar. Kendisi de gökyüzü tanrısı ve diğerlerinin lideri olarak Olimpos Dağı’nın zirvesine kurulur.

Kız kardeşi Hera ile evli olan Zeus, hiçbir zaman sadık bir eş, iyi bir aile babası olmadı. Çapkınlıkları, boğa kılığına girip kız kaçırmaya kadar varan faaliyetleri tüm Olimpos’ta, hatta tüm Yunanistan’da konuşuldu. Bu faaliyetleri sonucu Hermes, Persephone, Perseus ve Herakles gibi bir çok gayrimeşru çocuk dünyaya geldi. Özellikle de Herakles, Zeus’un Alkmene’nin kocası kılığına girip onu hamile bırakması sonucu oldu. Kirli çamaşırlar dağ gibi anlayacağınız.

Kutsal hayvanı kartal olan Tanrıların Tanrısı’nın, Atina’nın merkezinde devasa bir tapınağı vardır.

Kaynak :

#Mitoloji KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim