ONLINE DERSLER

Yüzün Şeklini Belirleyen Genler

  • # Bilim ve Teknoloji
  • Okuma Süresi 3
yuzun-seklini-belirleyen-genler

College London Üniversitesi’nin (UCL) önderliğinde çalışan bir araştırma takımı, insanların yüz profilinin şekline karar veren genleri keşfetmiş.

Araştırmacılar burun, dudak, çene, kaş şekli gibi yüz şekillerini etkileyen 32 gen bölgesi belirlemiş. Bunların dokuz tanesi tamamen yeni keşifler olurken, diğerleri de daha önce sınırlı bulgular ile doğrulanan genler. Latin Amerika çapında 6.000’den fazla gönüllüden alınmış verilerin analizine dayanan çalışma, iki gün önce Science Advances bülteninde yayımlandı. UCL, Aix-Marseille Üniversitesi ve Açık Üniversite’nin önderliğinde çalışan araştırma takımına göre genlerden biri, on binlerce yıl önce yaşamış ve soyu tükenmiş antik bir insan grubu olan Denisovalılardan miras kalmış görünüyor.

Takım, TBX15 adı verilen ve dudak şekline katkıda bulunan bu genin, Denisova insanlarında bulunan genetik verilerle bağlantılı olduğunu ve bu durumun, genin kökenine yönelik bir ipucu sağladığını belirtiyor. Denisovalılar orta Asya’da yaşamış. Yapılan diğer çalışmalar, Denisovalıların çağdaş insanlar ile eşleştiğini öne sürüyor çünkü DNA’larının bir kısmı, Pasifik Adaları’nda yaşayan insanlarda ve Amerikan yerlilerinde görülüyor.

Kaynak : https://popsci.com.tr/yuzun-seklini-belirleyen-genler/

#Bilim ve Teknoloji KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim