ONLINE DERSLER

Yıldız Savaşları Hikayesi Nasıl Ortaya Çıktı?

  • # Bilim ve Teknoloji
  • Okuma Süresi 3
yildiz-savaslari-hikayesi-nasil-ortaya-cikti

Hikayeyi bilmeyenler için özetlemem gerekirse çok uzun zaman önce uzak diyarlarda iyi ve kötü arasındaki mücadele anlatılmaktadır. Her hikaye de olduğu gibi iyi olan şeylerin büyük zorluklar ve çabalar sonucunda elde edildiği ve asıl zorluğun özgür irade ile bu düzenin nasıl sağlanması gerektiği işlenmektedir. Karanlık tarafa geçmek için ilk önce iyiliğin gücünü anlamalı ve daha sonra bu gücü başkalarıyla paylaşmadan kendine saklamaya karar veren varlıkların ‘tek doğru düzen benim kontrolümde olandır’ felsefesi ile kötü tarafa geçmeleridir.

Lucas’ın bu hikayeyi yazarken ilham aldığı birinci kaynak İncil’de geçen David ve Goliath’ın hikayesidir. Hikaye de David Ölüm yıldızı kadar güçlü ve büyük olan Goliath ile savaşmaktadır. Goliath’ın zayıf noktası alnının ortasıdır ve David ordusundaki askerlerin kalkanlarını kullanarak güneşin yok edici ışınlarını Goliath’a yansıtır ve miğferini çıkarmasını sağlar. İşte hikaye o zaman başlar David elindeki sapanla alnına hedef alır ve attığı taş tam hedefini bularak Goliath’ı yere yıkar. Ve ölün için tasvir edilen en asaletli ve kudretli silah olan kılıç ile onu öldürür. Hikayenin çıkış noktası bu olsa da felsefesi Japon dövüş sanatı olan Aikido’dan gelmiştir. Ai- uyum, Ki- evrensel güç ve Do- yol demektir. Kİ Çin’de Tao, Hindistan da Prana, Sufizm’de nefes olarak tanımlanmaktadır. Kısaca Kİ her inanışta evreni oluşturan GÜÇ anlamını taşımaktadır.

Bu film’in en önemli özelliklerinden biride kesinlikle iyiliği savunmamasıdır. Sadece iyilik ve kötülük arasındaki savaş Jedi ve Sith üzerinden anlatılır. Seçin izleyenlere kalmıştır. Öneli olan evrenin devamlılığını sürdürebilmedir. Jing-jang felsefesinde olduğu gibi her iki tarafta birbirine ihtiyaç duyar. Her şerde bir hayır, her hayır da bir şer vardır… Olaylara hangi perspektiften baktığımız çok önemlidir.

Star Wars’un başarısının anlatılan hikayelerde her tarzdan seyircinin kendine ait alt başka hikayeler de bulmasıdır. Mesela baba-oğul arasındaki çekişme, bir annenin şefkatinin gücü, aşkın bize yaptırabileceklerinin sınırsızlığı, intikam hissinin ne kadar güçlü olduğu, yardımlaşmanın verdiği manevi tatmin ve hissedebildiğimiz tüm duyguların bilimkurgu dünyasında mantıklı bir şekilde açıklanması.

Kaynak : http://www.paragrafoku.com/home/

#Bilim ve Teknoloji KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim