ONLINE DERSLER

Yenilenebilir Enerjide Şebeke Sorunu Çözülüyor mu ?

  • # Bilim ve Teknoloji
  • Okuma Süresi 3
yenilenebilir-enerjide-sebeke-sorunu-cozuluyor-mu

University of Arkansas’dan mühendislik araştırmacıları, çeşitli enerji kaynaklarından gelen gücü eş zamanlı olarak kabul edip elektrik ağında direkt olarak kullanılabilecek şekle çeviren ve şimdiye kadar benzeri üretilmemiş bir elektriksel güç dönüştürücü geliştirdiler.

Bu alandaki araştırmaların artması, Amerika’nın ulusal elektrik ağında yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeye başladığı şu günlerde ayrı bir önem taşıyor. Amerika’nın Enerji Departmanı tarafından izlenen ve patentle garanti altına alınan bu sistem için ticari olanaklar araştırılmaya başlanmış durumda.

Elektrik mühendisliği departmanında profesör olan Juan Balda’nın danışmanlığında doktora öğrencisi Joseph Carr’ın geliştirdiği bu güç dönüştürücüsü, yenilenebilir enerji kaynaklarından gelen elektriğin şebekelerde hazır hale getirilmesindeki verimsizlik sorununu çözecek gibi görünüyor. Çünkü; rüzgar, güneş ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artmasıyla, daha verimli ve modern elektrik şebekeleriyle uyumlu çalışabilecek güç dönüştürücülere olan ihtiyaç daha da artıyor. Halihazırda kullanılan elektriksel güç dönüştürücüleri; hacimli, verimsiz ve değişik kaynaklardan gelen çoklu girdilerle baş etmekte zorlanıyor.

Araştırmacıların geliştirdiği ‘yüksek frekanslı matriks dönüştürücü’ bu sorunlara bir çözüm niteliği taşıyor. Basitleştirilmiş kontrol sistemiyle güç dönüştürücülerini kullanan sistem, değişik kaynakların yüksek frekanslı küçük bir transformatöre bağlanabilmelerine olanak sağlıyor. Daha sonra, yüksek frekanslı matriks dönüştürücüyü kullanarak elektrik şebekelerinde kullanıma hazır stabil elektriği üretiyor.
 

Kaynak : https://bilimfili.com/yenilenebilir-enerjide-verimsiz-guc-donusturucu-sorunu-cozuldu

#Bilim ve Teknoloji KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim