ONLINE DERSLER

Yakın Arkadaşlar Beyni Koruyor Olabilir

  • # Araştırma
  • Okuma Süresi 3
yakin-arkadaslar-beyni-koruyor-olabilir

Seksen yaş ve üzeri olup hafıza ve bilişsel fonksiyonları elli-altmış yaşındaymış gibi olan “Süper Yaşlılar”ın sosyal ilişkilerini inceleyen bu çalışmada; Süper Yaşlıların, bilişsel performansta büyük ölçüde azalma gösteren diğer yaşıtlarından daha tatmin edici sosyal ilişkilerinin olduğu gösterildi.

Daha önce, Süper Yaşlıların diğer yaşıtlarından farklı biyolojik özelliklerinin incelendiği çalışmalar yapılmış ve beyinlerinde korteksin daha geniş olduğu gösterilmişti. Bu çalışma ise Süper Yaşlıların sosyal ilişkilerini inceleyen ilk araştırmadır. Bilişsel fonksiyonlarla sosyal ilişkiler arasındaki ilişkiyi incelemek için katılımcılara “Ryff Psikolojik İyi Oluş Ölçeği” olarak bilinen 42 maddelik bir test yapıldı. Katılımcıların ruh halini değerlendirmeye yarayan bu testte altı durum değerlendirildi: özyönetim, başkalarıyla iyi ilişkiler, kişisel gelişim, hayattaki amaç ve kendini kabul.

Süper Yaşlılar, başkalarıyla iyi ilişkilerini değerlendiren testte ortalama 40 puan alırken kontrol grubu 36 puan aldı.Bu çalışma, hafızayı ve bilişsel performansı korumak için neler yapabileceğimizi anlamak açısından umut verici. Daha önce yaşlılardaki psikolojik iyi halin Alzheimer riskini azaltabileceğini gösteren çalışmalar yapılmıştı.Araştırmacılar hiçbir etkenin tek başına Alzheimer’dan koruyacağını söylemenin doğru olmadığını söylüyor. Bu çalışmadan çıkarılabilecek sonuç, sağlıklı bir beyin için iyi bir beslenme düzeni ve sigaradan uzak durmak gibi önemli bir etkenin de güçlü sosyal ilişkiler kurmak olduğudur.

Kaynak : https://nbeyin.com.tr/

#Araştırma KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim