ONLINE DERSLER

Venüs Hakkında

  • # Bilim ve Teknoloji
  • Okuma Süresi 3
venus-hakkinda

Venüs, Güneş Sistemi içerisinde 2. sırada ve Merkür ile Dünya arasında yer almaktadır. Venüs, gökyüzünde parlak bir mücevher gibi göründüğü için adını Roma Mitolojisi'nde Aşk ve Güzellik Koruyucusu Tanrıçası Venüs'ten almıştır (Yunan Mitolojisi'ndeki karşılığı Afrodit'tir; Babil mitolojisindeki karşılığı ise İştar'dır). Venüs, sistemimiz içerisinde çıplak gözle görülebilen gezegenlerdendir. Venüs'ü ilk kimin gördüğünü bilmemiz zor; çünkü gökyüzüne bakan herkes rahatlıkla görebilir. Aslında doğru yere baktığınızdan emin olmanız da çok zor değil. Çünkü gökyüzüne bakacak olursak, Güneş ve Ay'dan sonra görebileceğimiz en parlak cisim Venüs'tür. Büyük ihtimalle binlerce yıl önce yaşamış insanlar da bunu biliyorlardı.

Venüs'ün ilk keşfi hakkında gerçekleri konuşmamız zordur; fakat tarihçiler Venüs'ün gözlemlerinin ilk ne zaman yapıldığını yazılı kayıtlar sayesinde tespit edebilmektedirler. Günümüze kadar kalan en eski astronomik belgelerden birisi MÖ. 1600'den kalmıştır. Bu metinler, Babiller'in 21 yıl boyunca Venüs'ü incelediğini ve görünümü hakkında notlar aldığını göstermektedir. Venüs, Mayalar ve Yunanlar da dahil olmak üzere birçok eski halkın mitolojisinde yer almıştır. Venüs'ü bir teleskop yardımıyla inceleyen ilk insan 1610 yılında Galileo Galilei'dir. Galileo, ilkel teleskopu olmasına rağmen, Venüs'ün Ay gibi fazları olduğunu gözlemleyebilmişti. Ancak aynı şeyi Merkür için yapamamıştı. Teleskopunun ilkelliği Merkür'ü görebilmesine izin vermişti ancak Ay gibi fazlarının olduğunu yıllar sonra başka bir astronom keşfetmişti. Bu gözlemler, Kopernik'in daha önce tahmin ettiği gibi gezegenlerin Dünya etrafında değil, Güneş etrafında döndüğünü ispatladı.

Astronotlar, Dünya'dan bakıldığında Venüs'ün Güneş'in önünden geçeceğini Dünya'dan görebileceğimizi tahmin ediyordu. Bu geçiş ilk defa 4 Aralık 1639 senesinde gözlemlendi. Daha sonraki bu geçişler, astronomların Venüs'ün bir atmosfere sahip olduğunu keşfetmelerine sebep oldu.Bunun yanında Dünya ile Güneş arasındaki mesafeyi doğru bir şekilde hesaplamamıza yardımcı oldu. Venüs'ün Güneş önünden geçişi en son 2012 yılında oldu. Ondan önceki geçişi 2004 yılında ve ondan önceki ise 122 yıl önce 1882 yılında gerçekleşmişti. Bundan sonraki Venüs'ün Güneş önünden geçişi 11 Aralık 2117 senesinde gerçekleşecek.

Venüs'ü ilk ziyaret eden uzay aracı, NASA'nın 1962 yılında Venüs'ün çok yakınından geçen Mariner 2 aracıydı. Daha yakın zamanlarda, NASA'nın Magellan uzay aracı Venüs'ü ziyaret etti ve yüzeyini geniş bir şekilde haritasını çıkardı. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) 2006 yılında Venüs'e Venus Express uzay aracını başarıyla ulaştırdı. Venüs'ün Güneş etrafında bir tam turu 225 Dünya günü yapmaktadır. Yani Dünya'da geçen her 225 gün, Venüs'te bir yıla denk gelmektedir. Ancak burada kafa karıştıran bir olay var. Venüs'te 1 gün 1 yıldan daha uzundur. Venüs'ün diğer gezegenlere göre ters dönmesi nedeniyle bir Güneş doğuşundan diğer doğuşa geçen süre 117 Dünya günüdür.

Kaynak : https://evrimagaci.org/venus-nedir-venus-hakkinda-neler-biliyoruz-8073

#Bilim ve Teknoloji KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim