ONLINE DERSLER

Uçağın Tarihsel Gelişimi

  • # Tarih
  • Okuma Süresi 3
ucagin-tarihsel-gelisimi

Çoğumuz kafamızı kaldırıp gökyüzüne baktığımızda bir uçak görmüşüzdür, çoğumuz ise uçakla kısa sürede bir yerden başka bir yere seyahat etmiştir.

Peki günümüzde yer-zaman kavramını bize hiç olmadığı kadar kısaltan bu taşıtlar yani ‘’uçak’’lar nasıl icat edilmişlerdir?

Uçağın ilk mucitleri Orville ve Wilbur Wright kardeşlerdir. Kardeşler mükemmele ulaşana kadar birçok deney yapmışlardır. 1903 yılında gerçekleştirdikleri deneyde, icat etikleri uçak içinde Orville Wright varken kendi gücüyle havada 120 metre mesafe almış, 12 saniye boyunca uçmuş ve hasar almadan iniş yapmıştır. Motorlu uçağı Wright kardeşler icat etmiş olsa da onlardan önce uçmak için birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar uçurtmalar, sıcak hava balonları ve zeplinleri barındırır. Uçurtmanın ilk olarak nerede icat edildiği net olarak bilinmemektedir. Fakat kayıtlara göre 3000 yıl öncesinde dahi Çin’de yaygın olarak kullanılmaktaydılar. İlk kullanıma uygun hava taşıtı ise 1783’te icatı gerçekleşen sıcak hava hidrojen balonudur.

11.yy da Eilmer ismindeki bir keşişin planör deneyleri yaptığına dair belgeler vardır. Leonarda Da Vinci’nin ise uçak tasarımlarıyla ilgili birçok çizimi bulunmaktadır. Hazarfen Ahmet Çelebi 17. Yyda kanat takarak lodoslu bir günde Galata Kulesinden kendisini bırakıp boğazı geçerek Üsküdar’da Doğancılar’a indiği rivayet edilmektedir. 18. yyda Francoise Pilatre de Rozier balon üzerinde uçma deneyi yapmıştır. 19. yyda George Cayley planör çalışmaları gerçekleştirmiştir. Amerikalı John Montgomery 1883 yılında kontrollü bir planör yapmayı başarmıştır. Başarısız birkaç denemeden sonra 1852 senesinde ilk başarılı zeplin Fransız Henri Gifrad tarafından icat edilmiştir. Oldukça başarılı bir hava aracı olan zeplin 1930 yılına kadar kullanılmıştır fakat hava şartlarında çok kolay etkilenmesinden dolayı terk edilmiştir. Tüm bu motorlu araç olmadan yapılan uçma deneyleri Wright kardeşlere çalışmalarını yaparken ilham kaynağı olmuştur. 1903 yılında Fédération Internationale Aéronautique Wright kardeşlerin uçağını devamlı olarak uçabilen ilk uçak olarak kabul etmiştir. 1905 yılında ise Wright kardeşler kontrolü öncekine göre çok daha iyi olan Wright Flyer III ‘ü yapmışlardır.

Birinci Dünya Savaşı sırasında uçak bir savaş aracı olarak görülmüştür. Özellikle Almanlar ve müttefikleri birinci dünya savaşı sırasında uçağı savaş aleti olarak yoğun bir şekilde kullanmıştırlar. Birinci Dünya Savaşı bitiminden sonra da uçaktaki gelişmeler son hızla devam etmiştir. 1919 yılında ilk kez Atlantik Okyanus’unu geçen uçak yolculuğu yapılmıştır. 1929 yılında uçaklarla ilgili yepyeni bir buluş olan jet motoru icat edilmiş, İkinci Dünya Savaşına kadar hızlı bir gelişim göstermiş ve savaşa etkisi büyük olmuştur. 1947’de Chuck Yeager X-1 adlı uçakla ses hızını (yaklaşık 1235.5 km/saat ) aşarak uçak tarihinde yepyeni bir dönem açmıştır. 1952’den sonra jet motorlar yolcu taşımacılığında ve ticari uçaklarda kullanılmaya başlamıştır. Jet motorlu uçaklar 1960 yılından dünyada daha yaygın hale gelmiştir. Günümüzde uçak; yolcu taşımacılığı, savunma sanayi, ticari taşımacılık gibi birçok alanın vazgeçilmez unsurudur. Tarihten bu yana uçak insanoğlunun yaşam tarzını değiştirmiştir. Günümüzde gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde uçak ile seyahat etmek hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

Kaynak :

#Tarih KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim