ONLINE DERSLER

Tembel Koala

  • # Hayvanlar
  • Okuma Süresi 3
tembel-koala

Dünyanın tembel hayvanlarından biri olan koalalar, Avustralya’da yaşayan otçul, keseli hayvanlardır. Çok sevimli görünen bu hayvanların görünümü oyuncak bir ayıya benzerler. Avustralya’nın batı kıyıları boyunca, ormanlarda oakaliptüs ağaçları yanında yaşarlar. Güney Avustralya koalaları, kürkleri yüzünden öldürüldükleri için sayıları oldukça azalmıştır.

Koala ismini, az su içtikleri için Aborijin dilinde su içmeyen anlamına gelen kelimeden almışlardır. Koalalar besin maddeleri olan okaliptüs yapraklarından ihtiyacı olan tüm suyu aldıkları için su az içerler. Sadece yapraklarda yeterli nemin bulunmadığı kuraklık dönemlerinde ve hastalandıklarında suya ihtiyaç duyarlar.

Vücut yapıları bulundukları çevreye oldukça iyi uyum sağ­layan koalaların, kol ve pençeleri geniş gövdeli okaliptüslere kolaylıkla tırmanmalarına yardımcı olur. Ön ayaklarındaki ilk iki parmakları diğer üç taneden ayrıktır ve kendi vücudumuzu düşünürsek bu iki tane baş parmakları olduğu anlamına gelir. Pençeleri ağaçların yumuşak ve düzgün gövdelerine çengel gibi saplanabilen bu hayvanlar ağaç dallarını rahatlıkla kavra­yabilir ve dallara sarılarak kolaylıkla tırmanabilir.

Okaliptüs yaprakları yüksek miktarda lif ve çok az da pro­tein içerir. Bu yapraklarda güçlü kokulu yağlar, fenolik bileşim­ler ve birçok memeli için zehirli sayılabilecek siyanür niteliğin­de maddeler de bulunur. Başka hayvanlara oldukça zarar ve­rebilecek yapıya sahip bu maddeler, koalanın vücudunda ze­hir etkisini kaybeder. Çünkü koalanın çok özel bir sindirim sis­temi vardır. Bu özelliği ile “Minyatür Bir Biyokimyasal Fabrika” olduğu söylenebilir. Diğer memeliler gibi koala da, okaliptüsün ana maddesi olan selülozu sindiremez. Ancak bu işlemi, onun için selülo­zu sindirebilen ve koalanın körbağırsağında yaşayan mikro­organizmalar yaparlar. Bu kör bağırsak, kalın bağırsağa açı­lır ve oldukça büyüktür. Öyle ki körbağırsak toplam bağırsak uzunluğunun beşte birini oluşturur. Daha önce de belirtildiği gibi, koalanın tek besin kaynağı okaliptüs yapraklarıdır. Bu ise hayvanın karbonhidrat gerek­sinimini, mikroorganizmaların selülozu sindirmesiyle karşı­laması anlamına gelir. Bu da mikroorganizmalar olmadan ko­alaların yaşamalarının mümkün olmadığının apaçık kanıtıdır. Ayrıca uykucu olmalarıyla karikatürlere, filmlere ve dizile­re sıkça konuk olan koalalar, dünyanın gerçekten de en tembel hayvanlarındandır. Neredeyse tüm yaşamlarını aynı ağacın üzerinde geçirebilirler. Yedikleri yapraklar bitse bile başka bir ağaca geçmek yerine, aynı ağaçtaki yaprakların yeniden büyümesini beklerler.

Kaynak :

#Hayvanlar KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim