ONLINE DERSLER

Son Dönemin Trend Kuşu Flamingo

  • # Coğrafya
  • Okuma Süresi 3
son-donemin-trend-kusu-flamingo

Flamingo, Flamingolar grubunun Flamingogiller ailesinden (phoenicopterus) cinsini oluşturan 6 adet kuş türünün ortak adıdır. Tek cins ve onun altı türünden oluşur. Bu türün diğer bir özelliği ise, kendi içinde ve diğer türleri ile çaprazlama üreyebildiği için, Küba türü olarak adlandırılırlar.

Flamingolar Anadolu’da ise "allı turna" olarak adlandırılır. Türkiye’de genel olarak Denizli civarında görülür. Uzun ince bacaklı, uzun ve kıvrık boyunlu ve kiremit rengi tonlarında tüylere sahiptir. Tüylerindeki kırmızı tonlar genelde yediklerinden kaynaklıdır. Yiyeceklerinde karotin miktarı az olan bölgelerde yaşayan türler daha açık renklidir. Yavrular  ve genç türler daha az karatin miktarı aldıklarından tüyleri beyaz renklidir.

Flamingolar, Afrika, Güney Batı ve Orta Asya, orta Amerika ve Güney Avrupa’da rastlanır. İspanya ve Güney Fransa’da Flamingoların en büyük türü olan Rosa Flamingo kuluçka zamanında görülür. Bu tür 125-130 cm boylarında olup, Asya güney Avrupa ve Afrika’da yaşarlar.  Hollanda ve Almanya’nın arasındaki bir bölgede ise, flamingo türlerinde bir koloni yaşar ve bu koloni dünyanın en kuzeyinde yaşayan kolonisidir. Flamingolar, çok büyük topluluklar halinde, diğer hayvan ve kuş türlerinin yaşamak için pek tercih etmeyeceği, sıra dışı doğa koşullarının olduğu bölgelerde yaşarlar. Örnek vermek gerekirse; Tuz gölü, büyük durgun suya sahip göller ve lagünlerde yaşarlar. Kısacası bu kuş türü zor yaşam koşullarına dayanabilirler. Bulundukları ortamda sayıları yaklaşık olarak bir milyonu bulabilir. Flamingolar ülkemizde ise yaşamak için, Denizli'deki Acı Göl'ü tercih ederler.

Flamingolar, savunmasız bir kuş türü olmasından dolayı, genellikle geceleri uçarlar ve üremek için ıssız bölgeleri tercih ederler. Her dişi konik yuvasına birer yumurta bırakır ve yavrular yumurtadan çıkıncaya kadar eşler sırası ile kuluçkaya yatarlar. Yaklaşık bir aylık bir zaman zarfında yavrular yumurtadan çıkmaya başlar. Yumurtadan yeni çıkmış bir Flamingo yavrusu gri renkli ve neredeyse bir ördek iriliğindedir. Yavrular iki aylık olana kadar anne ve babası tarafından beslenir. 100 günün sonunda uçabilir yeterliliğe sahip olurlar ve ayrı topluluklar kurarlar. Flamingolar her yıl düzenli bir şekilde üremezler. Her yıl yumurtlayanlar olduğu gibi 3-4 yılda bir yumurtlayanlar da olur.

Kaynak :

#Coğrafya KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim