ONLINE DERSLER

Sinir Hastalığı Olan Periferik Nöropati

  • # Sağlık
  • Okuma Süresi 3
sinir-hastaligi-olan-periferik-noropati

Periferik nöropati, sinirlerle ilgili bir problem demektir. Bu sinir sistemi, beyin ve omurilikten vücudun geri kalanına mesajlar gönderir. Periferik sinirler, örneğin eller soğukken bunu mesaj olarak vücuda iletir. Vücudun çeşitli bölgelerinde karıncalanma, uyuşukluk ve kas güçsüzlüğüne yol açabilir. Periferik nöropati bir dizi farklı sinirleri etkileyebilir, bu yüzden çeşitli yerlere farklı şekillerde etki edebilir. Tek bir siniri veya aynı anda birden fazla sinirleri etkileyebilir. Aynı zamanda, altta yatan farklı tıbbi durumlarla da ilişkilidir.

Türkiye’de yaklaşık 5 milyon insanı etkilemektedir. Nöropati, bir dizi farklı tıbbi durumun ortak bir komplikasyonudur. Otonom sinirler, motor sinirler ve duyusal sinirler içerebilir. Fiziksel travma, tekrarlayan yaralanma, enfeksiyon, metabolik problemler, toksinlere ve bazı ilaçlara maruz kalma olası nedenlerdir. Tedavi, altta yatan nedenleri araştırır ya da ağrı rahatlaması sağlamayı ve daha fazla hasarı önlemeyi amaçlar. Diyabetik nöropati durumunda, yüksek kan şekerine müdahale etmek, daha fazla sinir hasarını önleyebilir. İlaçlar ağrıyı hafifletebilir. Yanmayı, uyuşukluğu ve karıncalanmayı azaltabilir.

Nöropatik ağrı için ilaç tedavisi mümkündür. Normalde epilepside kullanılan ilaçlar, antidepresanlar, ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Nöropati, tek bir sinirin sıkışmasıyla meydana geldiğinde, tedavi hangi sinirde olursa olsun benzerdir. Tedavi yöntemi, sıkıştırmanın sabit mi yoksa geçici mi olduğuna bağlıdır. Tek sinir nöropatisi bu önlemlere cevap vermezse, ameliyat bir seçenek olabilir. Sinir sıkışması sabit ise, örneğin bir tümörün neden olduğu durumlarda cerrahi müdahale gerekli olabilir.

Kaynak :

#Sağlık KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim