ONLINE DERSLER

Sınav Stresini Yenmenin Yolları

  • # Yaşam
  • Okuma Süresi 3
sinav-stresini-yenmenin-yollari

Sınav stresiyle baş edebilmeniz, akademik kariyerinizde daha başarılı olmanıza yardımcı olur. Zihin sağlığınızı olumlu bir yerde tutmak için kendinize ihtiyacınız olan molaları vermeyi ihmal etmeyin. Patlarcasına çalışmak size sınavda istediğiniz başarıyı sunmayacaktır. Peki, başka neler yapabilirsiniz?

Nefes almanın basit sanatını hatırlayın! Birkaç derin nefes alın ve zihninizin verdiğiniz nefesle birlikte gevşemesine izin verin. Basit bir meseledir; fakat sınav paniği ortaya çıktığında kolaylıkla unutulabilir.

Olumlu şeyler düşünün! Sınavdan iyi sonuç almanızı engelleyecek en iyi şey, olumsuz konuşarak panik yapmanızdır. Olumlu şeylere odaklanın. Bunu yapabileceğinize kendinizi ikna edin. Ayrıca sınavdan 100 üzerinden 100 alamazsanız bunun dünyanın sonu olmayacağını düşünün.

Egzersiz için zaman ayırın! Beyin fonksiyonlarının geliştirmenin çok iyi bir yolu, vücudunuzun o kısmındaki kan akışını geliştirmenizdir. Egzersiz bunun için harika bir yoldur. Egzersiz, ayrıca vücudunuzdaki endorfin seviyesini de arttırarak duygusal stresi azaltmanıza da yardımcı olur.

Aşırı çalışmayın! Sınav stresi yaşarken bir de bulduğunuz her boş dakikada ders çalışmayın. Bütün temelleri aldığınıza ve konuyu candan öğrendiğinize emin olmak istiyorsunuzdur. Bununla ilgili sorun şu ki, eğer beyninize bir mola verdirmezseniz, o zaman bilgiyi kısa zamanlı hafızadan uzun zamanlı hafızaya taşıma süreci etkilenecektir. Eğer beyniniz yorulursa, fonksiyonları zayıflayacaktır. Çalışma süresini daha kısa seanslara programlayarak kendinize beyin gücü bahşedebilirsiniz. Zamanınız varken plan yapın ki çalışmanız için gerekli süreniz olsun.

Bir çalışma grubuna katılın! Dershane veya etüt merkezi gibi ek ders alabileceğiniz yerler, okulda oluşturduğunuz çalışma grupları veya eğitimcilerin yönlendirmesi ile katılacağınız bir ek program sınav öncesi özgüveninizi sağlayabilir. Böyle bir eğitim aktiviteniz yoksa kendiniz bir çalışma grubu oluşturmayı deneyin. Etkili çalışma yönteminden emin değilseniz, bir çalışma grubunda veya özel öğretmenden eğitim almanızın pek anlamı olmayabilir. Grup çalışması için “anlamanız gereken şeylerle” beyninizin eşleştiğinden emin olun. Konulara hâkim bir arkadaş edinin! Aslında bunun için biraz zorlanabilirsiniz. Her çalışkan öğrenci herkesle ders çalışamaz. Derslerine iyi çalışan, zeki ve ders kitapları ve materyallerini iyi derecede kullanabilen bir arkadaşınız, sınav stresinizi yenmek için yardımcı olabilir. “Sınıfın en çalışkanı benim” diyorsanız, diğer yöntemleri denemeniz gerekiyor!

Kaynak : makaleler.com

#Yaşam KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim