ONLINE DERSLER

Saydam Zırh Üretildi

  • # Bilim ve Teknoloji
  • Okuma Süresi 3
saydam-zirh-uretildi

Ülkelerin saldırı ve savunma stratejileri sebebiyle mevcut teknolojinin ve bilimin gelişiminde etkisi hiç de küçümsenmeyecek kadar büyük olan askeri araştırmalar ve çalışmalar ile şimdi de cam yerine geçecek, diğer malzemelerden daha dayanıklı ve transparan halinde bile çizilmeyen sert bir malzeme keşfedildi.

Amerikan Askeri Araştırma Laboratuarı (U.S. Naval Research Laboratory) araştırmacıları spinel kullanarak nasıl transparan zırh yapılabileceğini keşfetti. Spinel (magnezyum aluminat), camdan daha dayanıklı bir mineral. Bu mineralden yapılan zırh ise çok dayanıklı, camdan daha sert ve güçlü bir yapı oluşturuyor, su ve kum etkisi ile erozyona da uğramıyor.

NRL tarafından geliştirilen yeni bir metot ile düşük ısıda press cihazının izin verdiği ölçüde mineral sıkıştırılarak (sintering) transparan spinel yapılabiliyor.

Gelecekte ise, maddenin yüz kalkanı ve araç zırhı olarak üretilebileceği ve kullanılabileceği tahmin ediliyor. Tüketiciler için de akıllı telefonlar ve saatler gibi günlük eşya ve aletlerde de kullanılabilecek.

Kızılötesi ışık maddeden geçebildiği için, ordu maddeyi lazer ışınlarını ve ışın gönderen cihazları korumakta da kullanmayı planlıyor. Cam sert kum taneleri tarafından kolayca çizilebildiğinden yakında kullanımdan kalkacağa benziyor.
 

Kaynak : https://bilimfili.com/transparan-zirh-uretildi

#Bilim ve Teknoloji KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim