ONLINE DERSLER

Püsküllü Geyik

  • # Hayvanlar
  • Okuma Süresi 3
puskullu-geyik

Püsküllü geyik, alnında kendine özgü siyah saç tutamları ile karakterize küçük boylu bir geyik türüdür. Erkeklerin boynuzları, saç tutamının ötesine nadiren çıkıntı yapan küçük dikenlerden oluşur. Püsküllü geyiğin vücudu üst kısımlarda derin bir kahverengi rengine sahiptir ve alt göğüs kısımları beyazdır. Derisi dikenli bir görünüm veren kaba kıllardan oluşur. Kuyruk kısmı beyaz renktir.

Püsküllü geyik, Çin’in güneyinden ve güneydoğusundan, doğu Tibet’e ve kuzey Myanmar’a kadar yaşar. Yaprak dökmeyen ormanlarda, yakındaki tatlı su tedariki ile geniş bir alana sahip olan ağaçların yakınında yüksek nemli ormanlarda yaşarlar. Bu geyikler ayrıca çevrelerinde tuz yalamak için tuz kaynakları ararlar.

Püsküllü geyikler, akşam ve gece saatlerinde daha aktif, gün içinde de ürkek tavır sergilerler. Grup çiftler oluştururlar ya da yalnız bir yaşam sürerler. Kendi topraklarında sabit rotalar kullanarak seyahat ederler. Erkekler bölgelerini korurlar, bölgeleri için diğer erkeklerle kavga eder, uzun dişleri ile birbirlerini kesebilirler. Gizlenmeye müsait olan yerleri tercih ederler, böylece iyi kamufle olurlar. Kolayca rahatsız olurlar. Tehlike hissettiklerinde bulundukları ortamdan kaçmadan önce havlama şeklinde bir ses çıkarırlar. Beyaz kuyruklarını her sıçrayışta gösterirler. Kuyruk hareketleri ile düşmanın takip etmesi zorlaşır.

Kaynak :

#Hayvanlar KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim