ONLINE DERSLER

Polinezya Mitolojisi

  • # Mitoloji
  • Okuma Süresi 3
polinezya-mitolojisi

Neden ağabey her zaman haklıdır?

Maui, Taranga'nın beşinci çocuğuydu. Bazıları ölü doğduğunu söylüyor, diğerleri erken doğduğu için kötü şans taşıyıcısı olduğu söyleniyor. Bu yüzden annesi onu, düğümünden bir saç buklesine sarıp denize attı.

Okyanus ruhları çocuğu buldu, onu canlandırdı, deniz otuna sardı ve çocuğu göksel alemlere götüren ve onu ergenliğe kadar besleyen gök babası Rangi'nin bakımına verdi.

Bir gün Maui annesinin saçını buldu ve onu tanıyarak, üvey babasının göksel dünyasından inmeye ve onu insan dünyasında aramaya karar verdi. Ama hem annesi Taranga'nın dünyasında hem de üvey babası Rangi'nin dünyasında her zaman yerinde değildi. Maui, dünyadaki zamanın işi bitirmek için çok kısa olduğunu fark etti. Kardeşlerinin yardımıyla güneşi bir ilmikle yakaladı ve gelecekte daha yavaş gideceğine söz verene kadar çene kemiği sopasıyla onu şiddetli bir şekilde dövdü.

Maui daha sonra burnundaki kanı yem olarak kullanarak bir balık şeklinde denizin altında gizlenmiş büyük bir adayı çekti. Maui, sudan çıktığında, uygun törenleri ve duaları yapmak için bir rahip bulmaya gitti ve kardeşlerini balıklardan sorumlu bıraktı. Maui'nin geri dönmesini beklemediler ve balıkları kesmeye başladılar, bu da hemen acı içinde kıvranmaya başlayarak dağlara, kayalıklara ve vadilere ayrılmasına neden oldu. Kardeşler Maui'yi dinleseydi, ada düz bir ova olurdu ve insanlar kolaylıkla seyahat edebilirlerdi.

Kaynak : https://onedio.com

#Mitoloji KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim