ONLINE DERSLER

Patara Koyu

  • # Doğa
  • Okuma Süresi 3
patara-koyu

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Patara (Gelemiş) köyü, güzelliği ve farklılığıyla dikkat çekiyor. Likya uygarlığına başkentlik yapmış, dünyadaki ilk parlamentonun kurulduğu, dünyanın en eski deniz fenerinin bulunduğu ve Noel Baba’nın doğduğu tarihi Patara antik kentinin hemen yanında kurulu Gelemiş köyü, birinci derecede tarihi ve doğal sit alanı ilan edilmiş.

Büyük otel ve tatil köylerinin bulunmadığı köy, küçük pansiyon ve butik otellerle turistlere hizmet veriyor. Eskiden seracılıkla uğraşan köylüler turizmin tadını alınca evlerini pansiyon yaparak, lokantalar açarak ve hediyelik eşyalar satarak meslek değiştirmeye başlamışlar. Gündüzleri dünyaca ünlü Patara Plajı’nda zaman geçiren turistler, geceleri ise köyde konaklamayı tercih ediyorlar. Köyde, yöresel türk yemeklerinin yanı sıra çeşitli kültürlerin yemeklerini de servis eden onlarca restoran bulunmaktadır. Ayrıca, gözleme evleri de vardır. Gece eğlenebileceğiniz, diskotekler ve canlı müzik yapan barlar bulunmaktadır. Plaja her yarım saatte bir kalkan dolmuşların yanısıra her an hizmetinize hazır taksi durağı vardır. Çevre bölgelere günübirlik gezileriniz için dolmuşlar belli aralıklarla çalışmaktadır. (Saklıkent, Fethiye, Ölüdeniz, Kalkan, Kaş, Kaputaş Plajı…)

Geleneksel Likya Su Yolu Yürüyüşü

Her yıl Nisan’ın 3. haftası, Patara Muhtarlığı tarafından “Geleneksel Likya Su Yolu Yürüyüşü” düzenlenmektedir. Köy halkının yanı sıra, Kaş’tan idari yöneticiler, yerli-yabancı turistler ve Patara Köyü muhtarı Arif Otlu bu etkinliğe katılmaktadır.Ayrıca Patara köy heyeti, katılımcılara kuyu dibinde yemek vermektedir. Buna ek olarak; gerek öğrencilerimizin folklor gösterileri, gerek sazlarıyla katılımcıları destekleyen yöresel sanatçılarımız şenliğimize renk katmaktadır. 8 km uzaklıktaki Yeşilköy’ e araba ile gidilir, Delikkemer mevkiinde yürüyüş başlar ve Patara antik kentinde son bulur.

Kaynak :

#Doğa KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim