ONLINE DERSLER

Otlaklarda Hangi Bitkiler Yetişir?

  • # Araştırma
  • Okuma Süresi 3
otlaklarda-hangi-bitkiler-yetisir

Çayır, düşük yağış ve çimenli bitki örtüsü ile karakterize edilen geniş bir ekosistemdir. Ortalama olarak, otlaklar yılda 500 ila 900 milimetre (20 – 35 inç) arasında yağmur alır, bu da orada bulunabilecek bitki türünü sınırlar. Bu bölgeler genellikle belirgin bir ağaç veya daha büyük bitki eksikliğine sahiptir. Bunun yerine, çeşitli otlar ve alçak çalılar tarafından doldurulur. Otlak bitki örtüsü ayrıca toprağa çok daha yakın olan büyüme noktalarına sahip olma eğilimindedir.Antarktika hariç tüm kıtalarda otlaklar bulunur ve tüm dünyaya yayılmıştır. Birçok ülkede ve coğrafi bölgede bulundukları için, bir çayırın ortalama sıcaklığı, bulunduğu yere bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Sıcaklıklar bazı bölgelerde -20C (-4 F) kadar düşük, bazılarında ise 30C (86F) kadar yüksek olabilir. Otlaklar ayrıca dünyanın neresinde bulunduklarına bağlı olarak farklı isimlere sahiptir. Kuzey Amerika’da, otlaklar iç illerde ve eyaletlerde bulunabilir ve genellikle çayırlar veya ovalar olarak sınıflandırılır. Güney Amerika’da pampalar güney ve batı bölgelerindedir, Orta Avrasya’da bozkırlar bulunur, Afrika kıtadaki birçok ülkede çeşitli otlak ovaları görür ve güneydoğu Avustralya‘da geniş çöl alanlarını parçalayan çayırlar vardır.

Otlaklar iki tür biyoma ayrılabilir. Bunlara ılıman çayırlar veya tropik çayırlar denir. Ilıman çayırlar tüm dünyada çeşitli ülkelerde bulunabilir. Ilıman çayırlara bazı örnekler şunları içerir: Orta Kuzey Amerika’daki ovalar ve çayırlar, Macaristan‘daki puszta, Yeni Zelanda ve Avustralya’nın yaylaları, Arjantin ‘deki pampalar veve Rusya’nın bozkırları. Konumları büyük ölçüde değişse de, ılıman çayırlar iki biçimden birini alma eğilimindedir. Ya ıslak ve nemlidirler, uzun çayırlar oluştururlar ya da aşırı sıcaklık aralıklarına sahip, yazları sıcak ve kışları soğuk olan bölgelerde bulunurlar. Bu bölgeler kuru kısa otlarla doldurulur. Ilıman çayırlar yılda yaklaşık 10 – 30 inç yağmur alır ve yüksek bir kır çiçeği yoğunluğuna sahiptir. Yaygın çeşitlerden bazıları arasında bufalo otu, kaktüsler, adaçayı, yanan yıldızlar, altınbaşaklar, asterler, süt otu, acı bakla, mor koni çiçeği, yonca ve ayçiçeği bulunur. Tropikal çayırlar ise yılda 20 ila 50 inç arasında değişen daha yüksek bir ortalama yağış seviyesine sahiptir. Tropikal çayırlar, diğer bölgeler gibi soğuk dönemlerden değil, büyüme ve hareketsiz dönemlerden geçtiğinden, diğer çayırlara göre daha fazla ağaç ömrüne sahip olma eğilimindedirler. Ağaçların sert kuraklıklara ve yangınlara, gözenekli topraklara ve verimsiz koşullara dayanması gerektiğinden, bu ağaçlar hala boreal veya yağmur ormanlarından farklıdır. Ayrıca otlayan hayvanların bolluğu nedeniyle, bu ağaçlar hayvanları caydırmak için derin kökler, kalın kabuklar ve sert özsu geliştirmiştir. Tropikal çayırlarda yaygın olan ağaç türlerinden bazıları şunlardır: baobab ağaçları, maketti ağaçları, yabanmersini ağaçları, ıslık dikeni, şamdan ağaçları, şemsiye dikenli akasya, kanguru pençe ağaçları, nehir söğütleri ve kara chokeberry.

Düşük yağış seviyeleri nedeniyle, otlaklar iklim değişikliğine karşı çok savunmasızdır. Sıcaklıktaki veya yağıştaki aşırı değişiklikler, bölgesel bitki örtüsü ve bunun sonucunda bölgedeki vahşi yaşam üzerinde yıkıcı etkilere neden olabilir. Bu biyolojik bölgeler, artan mevsimsel ve yıllık sıcaklıklar da dahil olmak üzere her türlü sıcaklık değişimini gördü. Yağış düzenindeki değişiklikler de küresel olarak artmaktadır. Avustralya’da olduğu gibi birçok bölgede kuraklık ve yangınlar yaşanırken, diğer biyomlarda yağışlar ve seller arttı. Bu değişiklikler sadece bitki örtüsünü değil aynı zamanda bölgedeki yaban hayatını da etkilemektedir. Batı Kuzey Amerika iklim değişikliğinden büyük ölçüde etkilenmiştir ve bu bölgelerdeki otlaklar artan kuraklık ve yangın seviyelerine sahiptir. Bu kurak ve yarı kurak bölgeler, kuru iklimlerde çok hızlı büyüyen ve oldukça yanıcı olan hile otu gibi istilacı türlerde artış göstermiştir. Bu, batı Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada‘nın çoğunda yangın sıklığında ve dağılımında bir artışa yol açmıştır. Yağışların azalmasının diğer etkileri dünyanın diğer bölgelerinde de görülebilir.

Kaynak : https://www.bilgiustam.com/otlaklarda-hangi-bitkiler-yetisir/

#Araştırma KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim