ONLINE DERSLER

Nanoteknoloji ile Üşümeyeceğiz

  • # Bilim ve Teknoloji
  • Okuma Süresi 3
nanoteknoloji-ile-usumeyecegiz

Geleceğin kış kıyafetleri teknolojisine nanoteknoloji kumaş ile ulaştık diyebiliriz, artık kendinizi bahara kadar elektrikli battaniyeye sarmanız gerekmeyecek.

Araştırmacıların yeni ürettikleri nanoteknoloji kumaş kendisini küçük bir elektrik akımıyla ısıtabilyor ve vücut ısısını standart pamuklu kıyafetlerden daha verimli bir şekilde tutabiliyor.

Kıyafetin üretim aşamasında ise nanoteknolojiden faydalanılıyor, ve sıradan pamuklu giysileri gümüş nano-tel parçacıkları solüsyonuna batırma ve bu sayede kıyafet içerisinde iletken bir ağ oluşturma süreci izleniyor. Ayrıca solüsyonun yoğunluğunda değişiklikler yaparak da oluşan ağın içerisindeki parçacıkların arasındaki boşlukları kontrollü bir şekilde değiştirebiliyorlar. Nano Letters'da yayınlanan makalenin içerisindeki en vurucu detay ise yeni teknoloji kıyafet vücut ısısını %80’e kadar muhafaza edebilirken hala su moleküllerini geçirebiliyor. Su moleküllerinin geçirmesi özelliğiyle de bu nanoteknoloji kumaş, nefes alabilen konforlu bir kıyafete dönüştürülebiliyor.

Ekstra-soğuk günler için de 0.9 volt elektrik ile 40 dereceye kadar ısınabilen elektrik geçirgenlik özelliği ile ısınma desteği sunabiliyor.

Araştırmacıların işaret ettiği bir diğer nokta ise bu kıyafetlerin evde de kullanılabilecek duruma getirilmesi halinde yapılabilecek enerji tasarrufu. Bir insanın ortalama 10 derece sıcaklıkta olan hava koşullarında 4 aylık süreçte evinde ısınabilmesi için harcadığı enerji düşünüldüğünde, enerjiden yılda ortalama 1000 kilowatt/saat ya da 300 litre gaz tasarrufu mümkün hale gelebiliyor.
 

Kaynak : https://bilimfili.com/sogukta-usumek-nanoteknoloji-ile-tarihe-karisiyor

#Bilim ve Teknoloji KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim