ONLINE DERSLER

Mustafa Kutlu

  • # Edebiyat
  • Okuma Süresi 3
mustafa-kutlu

1947 yılında Erzincan’da doğdu. Orta Öğrenimini Erzincan Lisesi’nde, yükseköğrenimini Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı. Tunceli ve İstanbul’da edebiyat öğretmenliği yaptı. 1974 yılında öğretmenlik görevinden ayrılarak kuruluşuna katkıda bulunduğu Dergâh Yayınları’nda, o zamanki adıyla Hareket ailesinde çalışmaya başladı. Hareket’in son yıllarında derginin yazı işleri müdürlüğünü yürüttü. Aynı zamanda bu yıllarda Ortadaki Adam ve Gönül İşi adlı iki hikaye, Sait Faik’in Hikaye Dünyası ve Sabahattin Ali adlı iki de inceleme kitabı yayımlandı.

Hikayede ilk kitabından sonra ikinci kitabıyla birlikte bireycilikten toplumculuğa geçen Kutlu, çıkardığı Yokuşa Akan Sular (1979) ile birlikte hikayesinin asıl ilk adımını attı. Son yıllarda ise uzun hikayeler yazmaya ve her yıl yeni bir hikaye kitabı çıkarmaya başladı. Uzun Hikaye (2000), Beyhude Ömrüm (20001), Mavi Kuş (2002), Tufandan Önce (2003), Rüzgarlı Pazar (2004) ve Chef (2005) bu yeni dönemin ürünleridir. Yoksulluk İçimizde ile 1981’de, Ya Tahammül Ya Sefer ile de 1983’te Türkiye Yazarlar Birliği tarafından iki defa yılın hikayecisi seçildi. 2000 yılında Uzun Hikaye kitabıyla da Türkiye Yazarlar Birliği Dil Ödülünü aldı.

Kutlu bizden, bizden olduğu kadar da sizden birisidir. Ulaşılmaz birisi değil, aksine her an Dergâh’ta sizi ağırlamaya ve hemhal olmaya hazırdır. Anadolu insanı aynı zamanda da bir İstanbul beyefendisidir.

Kaynak :

#Edebiyat KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim