ONLINE DERSLER

Mitomani (Yalan Söyleme) Hastalığı

  • # Araştırma
  • Okuma Süresi 3
mitomani-yalan-soyleme-hastaligi

Son zamanlarda psikolojik rahatsızlıklarda büyük oranda artışlar meydana gelmeye başladı. Bu rahatsızlıklara en büyük nedenler; toplum baskısı, aşırı stres ve kaygıdır. Bunlara bağlı olarak birbirinden son derece farklı rahatsızlıklar meydana gelmektedir.

Mitomani; hiçbir şekilde sosyal çıkar gözetmeksizin yalan söyleyen kişilerin yakalandığı hastalığa verilen isimdir. Mitomani hastaları sürekli olarak yalan söylerler ve genel olarak bu yalanları unutmazlar. Öyle ki bir mitomani hastasının kendi ismini söylerken dahi yalan söylediği görülmüştür. Genel olarak dolandırıcılık yapan kişilerde mitomani hastalığının bulunduğu bilim tarafından kanıtlanmıştır. Mitomani, yalan söyleme hastalığı olarak geçer ve sürekli olarak yalan söyleyen kişilere konulan bir teşhistir. Bu hastalığa yakalanmış olan kişilere de ‘Mitoman’ ismi verilir. Mitomanlar, toplumda dikkat çekmek ve yer edinmek için çeşitli yalanlar söylerler. Bu yalanların devamı gelir ve sonunda işin içinden çıkılmaz bir hale dönüşür. Genel olarak toplum tarafından dışlanmış kişilerde bu hastalık görülür. Kişiler, toplumda yer edinmek ve herkes tarafından sevilmek için yalanlar söylerler. Bu yalanların ortaya çıkmaması için tekrar yalan söylerler. Yalan söylemeyi alışkanlık haline getiren Mitomanlar, bir süre sonra kontrolü kaybederler. Söyledikleri tüm yalanlara kendileri dahi inanmaya başlarlar. Yaşanmamış bir olayı yaşanmış gibi insanlara aktarırlar. İlerleyen zamanlarda ise anlattıkları bu yalanlara kendileri de gerçekmiş gibi inanmaya başlarlar.

Sürekli olarak yalan söyleyen bunun bir hastalık derecesine yükseldiğinin farkına varmazlar. Bu sebepten dolayı da tedavi olmaya hiçbir şekilde ihtiyaç duymazlar. Mitomanların çevre tarafından tedaviye ikna edilmeleri, onların sağlığı açısından son derece önemlidir. Çünkü mitomanlar ilerleyen dönemlerde intihar girişiminde bulunabilmektedir.Mitomani hastalığına yakalanmış olan birisi sürekli olarak yalan söyler. Öyle ki bu kişiler yalan söylemeyeceklerine dair çevrelerine ve kendilerine söz verirler. Ancak bu sözü tutmayarak yalan söylemeye devam ederler. Mitomani hastaları tüm yaşantılarını yalanların üzerine inşa eder, bu yalanlar ile ömür geçireceklerini düşünürler. Mitomani hastalğı günümüzde en çok gençlerde görülüyor. Bunun en büyük nedeni gençlerin kendilerini topluma ispatlayamamasıdır. Gençler, toplumda yer edinmek ve çevre tarafından daha çok sevilmek için yalanlara başvururlar. Olmamış bir şeyi olmuş gibi sürekli anlatırlar. Bunun sonucunda da mitomani hastalığına yakalanırlar. Mitomani hastalığına yakalanma yaşı genel olarak 16’dır. Bu hastalığa yakalanan gençler ilk olarak hasta olduklarını kavrayamazlar. Söyledikleri yalanlara kendileri dahi inanmaya başlarlar. Lakin 22 yaşına geldiklerinde her şeyin bir yalan üzerine kurulduğunun ve çevrelerindeki her şeyin sahte olduğunun farkına varırlar.

Mitomani hastalığı tedavi edilmediği zaman son derece tehlikeli bir hastalık haline gelebilir. Öyle ki bu yalanlar ilerler ve mitomanlar sahte bir hayat yaşamaya başlarlar. Bunun sonucunda da yalanların ortaya çıkma korkusu sarmaya başlar. Bu korkulara kapılan kişiler sürekli olarak düşünmeye başlarlar. Sonuç olarak OKB hastalığı kaçınılmaz olur. Ancak ilerleyen zamanlarda Mitomani hastaları, Şizofren hastalığına yakalanırlar. Mitomani hastalığının tedavisi vardır ve tedavi olan hastalar iyileşme gösterirler. Mitomani hastalığına yakalanmış olan kişilerin ilk olarak psikologlara görünmesi gerekiyor. Daha sonrasında ise ‘psikoterapi’ yöntemiyle tedaviye başlanıyor. Mitomani tedavisinde ilaç ve psikoterapi tedavisi ortaklaşa kullanılıyor.

Kaynak : https://www.bilgiustam.com/mitomani-yalan-soyleme-hastaligi-nedir/

#Araştırma KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim