ONLINE DERSLER

Malta Eriği

  • # Yaşam
  • Okuma Süresi 3
malta-erigi

Malta eriği yurt dışında Japon muşmulası, Japon eriği ve Çin eriği gibi farklı isimlerle anılır. Ancak Türkiye’de malta eriği ve yenidünya meyvesi ismi ile anılmaktadır. Çin’de yetişen bu meyve zamanla tüm dünyaya yayılıp diğer ülkelerde de yetişmeye başlamıştır. Bununla birlikte, üretimi söz konusu  olduğunda; Japonya, İsrail ve Brezilya’nın takip ettiği bu ülkeler malta eriğinin en önemli üreticilerindendir. Malta eriğinin Doğu Asya’da   800’den fazla çeşit olduğu söyleniyor.

Genellikle Çin ülkesinin güneyinde bolca yetişen malta eriği, parlak turuncu ve koyu turuncu renklerde olan bir meyvedir. Bu meyve genellikle ağaç yapraklarını dökmez.  Şekil olarak armut şekline benzeyen, erikten biraz daha büyük, tat olarak mango ve şeftali karışımı olan malta eriği, taze veya kuru halde de tüketilebilir.  Parlak turuncu olanlar genellikle açık sarı ve yeşil olanlara göre daha sulu ve tatlı olur. Malta eriğinin hem meyvesinden hem de yaprağından, sağlığınız için faydalanabilirsiniz.

Lezzetli bir meyve olan malta eriği, düşük kaloriye sahiptirler; 100 g başına sadece 47 kalori barındırır. Bununla birlikte, çözünmez diyet lifi ve pektin açısından zengindirler. Pektin kolon içerisindeki nemi geri tutar ve bu nedenle müshil olarak işlev görür.  Bu şekilde kolondaki kansere neden olan kimyasalların atılmasını sağlayarak, toksik maddelerin kolonda kalma süresini kısaltır. Bu şekilde de kolon mukozası korunmuş olur.

Aynı zamanda içerisinde yüksek miktarda yararlı asitler ve antioksidanlar barındırır. İçerisindeki A vitamini mukoza ve cildin bütünlüğünü sağlamaya yardımcı olur. Yapılan laboratuar çalışmalarında vitamin A ve flavonoidler açısından zengin olan malta eriğinin akciğer ve ağız boşluğu kanserine karşı koruma sağladığı görülmüştür ve göz sağlığını korur .

Malta eriğini düzenli olarak tüketenlerde kan şekeri seviyelerinin düştüğü görülmüştür. Diyabetin önlenmesine yardımcı olmak için beslenme uzmanları sık sık, malta eriği çayı önermektedir. Diyabeti önlemek için malta eriği yapraklarını kurutup çayını tüketebilirsiniz. Ayrıca, meyve aynı zamanda demir, bakır, kalsiyum, manganez ve diğer minerallerin mükemmel bir kaynağıdır.  Japonya’da kaynatılarak içilen yaprakları, astıma ve diğer akciğer problemlerine karşı da fayda sağlaması amacı ile kullanılıyormuş. Malta eriği içerisinde yer alan K vitamini sayesinde güçlü kemikler oluşturarak osteoporozun önlenmesine yardımcı olur..

Kaynak :

#Yaşam KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim