ONLINE DERSLER

Leyla ile Mecnun Fuzuli mi

  • # Edebiyat
  • Okuma Süresi 3
leyla-ile-mecnun-fuzuli-mi

Yönetmen Onur Ünlü ile senarist Burak Aksak’ın kıvrak zekalarını çalıştırarak bizlere sunduğu dizi, Türkiye’de hatta dünyada dizi algısını değiştirdi. Absürd komedi pek rastlanan bir şey değildi.

Leyla ile Mecnun denildiğinde zihnimizde beliren algı bir batılının Romeo ve Juliet ismini duyduğunda verdiği tepkiden milyon defa üstün ve masum. Leyla ile Mecnun her ne kadar Fuzuli’nin kaleme aldığı bir eser olsa da herkes bilir ki Leyla ile Mecnun Fuzuli’den de eski. Aynı Leyla ile Mecnun hikayesi üzerine yazılmış sayısız eser, opera, tiyatro, film mevcut. Şüphesiz bunların en absürdü son dönemde TRT’de izlediğimiz Leyla ile Mecnun dizisi. Yönetmen Onur Ünlü ile senarist Burak Aksak’ın kıvrak zekalarını çalıştırarak bizlere sunduğu dizi, Türkiye’de hatta dünyada dizi algısını değiştirdi. Absürd komedi pek rastlanan bir şey değildi. Oysa piyasadaki dizilerin çoğu absürd. Onlar kendilerinin farkında değilken Leyla ile Mecnun dizisi tüm bu dizilerin absürdlüğünü ifşa ederek kendi tahtını oluşturdu. Bir dizinin halk tarafından beğenilmesi ve örnek alınan esprileri her yerde yapılan bir fenomen haline gelmesi sadece absürdlükle alakalı değil elbette. Leyla ile Mecnun dizisi, her geçen gün ağır hasar almakta olan geleneksel mahalle kültürümüzün hâlâ bir yerlerde orijinalliğiyle mevcut bulunduğuna bizleri inandırıyor. Üzeri ismen vurgulanmasa da bu dizide mahalle maçı, mahalle kavgası, mahallenin delisi, mahallenin velisi gibi detayların yanında sıcak arkadaşlık ilişkileri anlatılıyor. Birinin derdiyle herkes dertleniyor herkes yüreğini ortaya koyarak var gücüyle çaba gösteriyor. Belden aşağı vurmayan, küfür ettirmeyen dizide en kızgın anlarda bile ağızdan çıkan en ağır söz damacana duş perdesi gibi argoda bile yer almayan nesne isimleri. İçki, sigara uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklara hiç yer vermeden sallama çay, meyve suyu, sakız, üzüm, erik gibi normal hayatta çokça tüketilen şeylerin tiryakiliğini insanlara güzel göstermesi diziyi rakiplerinin çok önüne taşıyor.

Bitti mi? Bitmedi. Leyla ile Mecnun dizisinde hiçbir dizide, filmde hatta güncel hikayelerde, romanlarda bulunmayan bir rol var ki o da İsmail Abi rolü. Dizinin gerçek Mecnun’u hatta biraz da “meczub”u İsmail Abi’dir. Ancak onu yegane kılan şey bu halleri değil onun arkadaşlığıdır. Böyle bir arkadaş bulmak günümüzde mümkün değil. Kendi hayatıyla ilgili yüzlerce palavrası olsa da arkadaşını asla zor durumda bırakmayan, asla ona yalan söyleyemeyen dobra ve aşırı fedakar bir yapısı var. Fedakarlığı, hamaset ve kuru delikanlılık düşünceleri ile değil tam tersine içten içe ağlatan duygusal derinliğiyle ve çocuklar gibi masum kalabilmiş zerre menfaatsiz hissiyatıyladır. Şan için, daha iyi bir yere gelmek için ya da kendini daha iyi göstermek için değil, tersine bizzat ezikliğin dibine çarpa çarpa vücut bulan bir fedakarlıktan söz ediyoruz. Düşünün ki Mecnun, Leyla için her şeyi yapmayı göze almış bir karakter olmasına rağmen İsmail Abi’yi kaybetme ihtimali için bile Leyla’yı gömebilir. Absürd bir komediden insanları yönlendirebilecek bir karakter çıkar mı demeyin. Bugün İsmail Abi’yi izleyen herkes kendisine bir İsmail Abi arıyor. Evet, sadece arıyor yani İsmail Abi olmayı kimse becerebileceğine inanmıyor. Polis, Güneşin Oğlu ve Beş Şehir gibi filmlerin yönetmeni Onur Ünlü’nün TRT’de yayınlanan dizisi Leyla ile Mecnun. Onur Ünlü Afilifilintalar olarak bilinen Emrah Serbes, Murat Menteş, Hakan Albayrak, Gökhan Özcan gibi birçok ismin bir araya geldiği ekipten. Ah Muhsin Ünlü ismiyle yayınladığı bir şiir kitabı da olan Onur Ünlü’de birçok usta yazar ve yönetmenin izi olsa da özellikle Leyla ile Mecnun dizisinde Usta Japon yönetmen Takeshi Kitano’nun izleri var ve bunun zirve noktası İsmail Abi karakteridir diyebiliriz. Uluslar arası komedi diziler listesinde adı başlara yazılmaya başlayan Leyla ile Mecnun dizisinin TRT’de yani bir devlet kanalında yayınlanıyor olması ayrı bir güzellik. Bu diziye yakında çokça transfer teklifi gelecektir şüphesiz ancak istikrarlı bir şekilde TRT’de devam etmeleri kendileri açısından her zaman iyi olacak gibi gözüküyor. Fuzuli’nin Leyla ile Mecnun’undan günümüze kadar bin bir türlü Leyla ile Mecnun gelse de içlerinde özünü koruyarak bu kadar güldürebileni sadece bu dizidir diye düşünüyorum.

Kaynak :

#Edebiyat KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim