ONLINE DERSLER

Leonardo da Vinci

  • # Araştırma
  • Okuma Süresi 3
leonardo-da-vinci

Rönesansın en büyük temsilcilerinden biri olan Leonardo Da Vinci döneminin en önemli filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamıdır.Kendisi şüphesiz ki dünyayı ve tarihin akışını değiştiren birçok buluşa imza atmıştır. Üstelik bu projelerinin birçoğu fırsatçı iş insanları, çağın tekenolojik yetersizliği, maddi yetersizlikler gibi nedenlerle baltalanmış olsa da. Bu buluşlardan birçoğu da Leonardo da Vinci’nin kendi kaleminden aldığı notlarla bugünlere gelmiş.

1) Paraşüt: O yıllarda henüz uçaklar yoktu ve da Vinci hava araçlarının çizimlerini yapıyordu. 1515 yılında paraşütü tasarladı. Bu tasarım günümüzdeki kullanılan paraşütlerinin atası sayılıyor.

2) Dalgıç Kıyafeti: Leonardo da Vinci limana yaklaşan düşman gemilerini suyun altından dalgıçlar göndererek bu gemileri batırmayı hayal etmiştir. Bu fikir 15.yy için dahiyane olarak kabul ediliyor. Bu çalışma o zamanlar hayata geçirilebilseydi belki de Venedik donanmasına ihtiyaç duyulmayacaktı ve düşman gemileri geri püskürtülebilecekti.

3) Makineli Tüfek: Elbette modern makineli tüfekler ile kıyaslanamaz fakat 15. yüzyıldaki teknolojiye bakıldığında Da Vinci’nin bu tasarımı birçok silahı ayn anda ateşleyebilior. Her ne kadar aldığı notlarda savaş ve ölüm makinelerinden nefret ettiğini söylüyor olsa da, bu tasarımı para kazanmak için yaptığı düşünülüyor.

4) Bilya: Çok önemli bir icat olarak görülmese bile bugünün dünyasında birçok alanda (başta bisiklet, kaykay olmak üzere) rulman (bilya) kullanılmaktadır.

5) Kendi Kendine Giden Araç: Bugün Tesla, Google gibi büyük teknoloji devlerinin büyük yatırımlar yaptığı sürücüsüz araçların temel fikrini ortaya atan yine da Vincidir. Sürücüsüz bir şekilde kendine kendine giden bu araç üzerindeki düzenek kurulduktan sonra belirtilen yöne doğru hareket ediyor. Da Vinci notlarında bu mekanik aksanı detaylı şekilde belirtmemiş olsa da bu durum 15.yy’da yaşayan Da Vinci’nin hayal gücünün ne kadar ileri seviyede olduğu gerçeğini değiştirmez.

6) Ornithopter: Da Vinci bu icat ile insanların kuşlar gibi uçmasını amaçlamış. Yarasanın uçma prensibinden yola çıkıla bu tasarım insan gücü ile çalışıyor. Çok güçlü kaslara sahip değilseniz ne yazık ki uçmanı çok zor. Da Vinci’nin bu çizimlerinden de aerodinamiğe ne kadar hakim olduğu görülüyor.

7) Helikopter: Da Vinci havayı dönme kuvvetiyle itip çekerek uçmayı sağlama fikrini çizimlerinde ortaya atmıştır. Çizimlerden yola çıkarak kanatların helezonik yapısı teoride buna müsait gibi gözrünüyor. Yer çekimine karşı koyabilmesi için çok yüksek hızlarda döndürülmesi gerekiyor.

8) Zırhlı Tank: Kaplumbağa gibi tasarlanan bu tank 8 kişinin kas gücüyle hareket edebiliyor ve 36 farklı silahı bulunuyordu. Her yönden ateşlenebilen tank düşman askerlerini kendisinden uzak tutabiliyordu fakat çizimlerde yapılan çok basit bazı hatalardan dolayı tankın hareket etmesi neredeyse imkansız olarak görülüyor. Büyük ihtimalle, Da Vinci bu hataları tasarımlarının düşmanlar tarafından ele geçirilme ihtimaline karşın yapmış olduğu tahmin ediliyor.

9) Robot Şövalye: İnsan anotomisinden ilham alan Da Vinci ilk insansı robotu tasarlamıştır. Bu robot Da Vinci’nin hayata geçirebildiği az sayıdaki projesinden biridir. Bu tasarımın benzeri 2002 yılında robotik uzmanı olan Mark Rosheim tarafından tekrar üretildi. Rosheim daha sonra ise bu tasarımlarının bazılarını Nasa’nın robotlarında kullandı.

10) Geleceğin Şehri: 1400’lü yıllarda tüm Avrupa veba ile savaşıyordu. Şehirleri hastalıklara karşı daha korunaklı yapmayı amaçlayan Da Vinci, kanalizasyon sistemlerinin daha iyi çalıştığı, mikrop saçabilecek alanları minumuma indirgediği bir şehir sistemi çizmişti.

Kaynak : https://ceotudent.com/leonardo-da-vincinin-gunumuz-teknolojilerine-ilham-veren-10-buyuk-icadi

#Araştırma KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim