ONLINE DERSLER

Köpekler Söylediklerimizi Nasıl Algılar?

  • # Hayvanlar
  • Okuma Süresi 3
kopekler-soylediklerimizi-nasil-algilar

İnsanlar birisinin kendisiyle konuştuğunu duyduklarında sadece ne söylendiğini değil (hece ve kelimelerin anlamlı cümleler halinde işitilmesi), aynı zamanda konuşmanın diğer özelliklerini de (tona bağlı duygu, ya da ses sahibinin cinsiyeti gibi) işitip çeşitli yanıtlar verir.  Cell Yayınları'ndan Current Biology'nin bugünkü yayınında yayımlanan çalışma insan sesindeki ve konuşmasındaki bu bilgileri köpeklerin de ayırt edebildiği ve işlediği yönündeki ilk kanıtları ortaya koyuyor.

Sussex Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden Victoria Ratcliff: " Çalışmamıza dayanarak köpeklerin bu ayrımı hangi mekanizmayla ya da ne düzeyde yapabildiğini kesin olarak söyleyemesek de, köpeklerin konuşmacıya bağlı ses özelliklerini, ses bilgilerini ve hece düzeyindeki bileşenleri beyinlerinin farklı bölgelerinde işliyor olduklarını söyleyebiliriz" şeklinde bir açıklama yaptı.

 Önceki çalışmalar gösteriyor ki, köpekler diğer köpeklerden çıkan sesleri işleme alırken hemisferik eğilimler gösteriyor.(beynin solu ve sağı arasında). Ratcliff ve süpervizörü David Reby bunun bir sonraki araştırma olan - köpeklerin insan sesine karşı da benzer eğilimler ortaya koyup koymayacağı- araştırması için çok mantıklı bir çıkış noktası olduğunu söylüyor. Araştırmacılar köpeklerin iki tarafından da insan sesleri oynatıp, iki kulağa da aynı anda ve tam olarak aynı yükseklikte ses gitmesini sağladılar.

Kaynak : https://bilimfili.com/kopekler-neyi-nasil-soyledigimizi-algiliyor

#Hayvanlar KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim