ONLINE DERSLER

Köpekgillerin Kralı

  • # Hayvanlar
  • Okuma Süresi 3
kopekgillerin-krali

Shakespeare’in de dediği gibi tacı giyen baş, huzur nedir bil­mez. O baş, havuzda bir tenis topunun peşinden koşturan bir Labradora ait olsa bile... ABD’deki safkan köpeklerin kaydını tutan Amerikan Kennel Kulübü (AKC) son 24 yıldır, kayıtlı köpek sayısını temel alarak Labradorlann ABD'nin en popüler köpek türü olduğunu beyan ediyor. Ama şöhretin ne kadar gelip geçici olduğunu, 1880'lerde bir numarayken şimdi 187 cins arasından 87'nci olan İngiliz setterlerine bir sorun.
Peki, popülerlik neye göre biçimleniyor? Köpek popülerliği hakkında araştırmalar yürütmüş olan Brooklyn Üniversitesi psikoloji profesörü Stefano Ghirlanda sağlık, yaşam süresi ve davranışların, film rolleri kadar etkili olmadığını söylüyor. Başarılı bir filmde rol alan bir ırk, izleyen on yıl boyunca büyük rağbet gö­rebiliyor. “Filmlerin etkisinin bu kadar güçlü olması bizi şaşırttı,” diyor Ghirlanda. En büyük sıçrama Collie ırkı için, 1943 yılında Lassie Eve Dön ve devam filmleri gösterime girince yaşanmış.
Ama popülerlik geri de tepebiliyor. AKC’den Gina DİNardo, “101 Dalmaçyalı filmi benekli köpeklere olan ilgiyi artırmış olsa da, pek çok aile bu ırkı daha sonra fazla enerjik buldu,” diyor: “Adlan kötüye çıktı ve gitgide gözden düştüler." DiNardo’ya göre sürü­nün bir sonraki lideri buldoglar olacak.

Kaynak :

#Hayvanlar KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim