ONLINE DERSLER

Kedi Maması Gıdaları Hakkında

  • # Hayvanlar
  • Okuma Süresi 3
kedi-mamasi-gidalari-hakkinda

Kedi beslenmesinde dikkat edilen özelliklerden birisi de diğer tüm hayvanlarda olduğu gibi türe özgü gıdaların seçiminin yapılmasıdır. Kedilerin doğru beslenmeleri ve sağlıklı olmaları için çok fazla besine ihtiyaçları vardır. Mamalarında olması gereken besinler ise bunlardır: su, protein, yağ, karbonhidrat, vitaminler ve mineraller. Gıda geliştiricileri, en doğru besinin ortaya çıkması için kedilerin gelişimine yardımcı olacak malzemeleri harmanlamışlar. Bu malzemeler arasında et ve balık, sebze, tahıllar, vitaminler ve minerallerin içerisinde olduğu mamalar bulunmaktadır. Seçiminizi bu mamalardan yana yaparak kediler için en doğru seçimi yapabilirsiniz.Kedi beslenme uzmanları, ıslak ve kuru kedi mamalarını uygun bir kombinasyon ile hazırlamanızı ve bu şekilde kedinize sunmanızı önermektedir. Bunun sebebi ıslak mamaların nem seviyesidir. Aynı zamanda da kuru mamaların faydalarıdır diyebiliriz. Kediler yeni yiyecekler denemeyi çok severler. Sürekli aynı ürünlerin verilmesi kedinizin bu ürünlerden bıkmalarına sebep olabilir. Kedinizin mamasını hem ıslak hem kuru mama ile birlikte kombine edilmesini de deneyin. Sadece çeşitlilik değil aynı zamanda içerik de faydalı olacaktır.

Mama seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan bazıları ise şu şekildedir: Düşük proteinli mama seçimi yapmamalısınız. Düşük proteinli kedi maması almayın. Protein oranı en az %8,8 olmalıdır. Karbonhidrat tüketimine oldukça dikkat etmelisiniz. Kediniz için seçtiğiniz mama içerisinde buğday, mısır soya, pirinç ve benzeri nişastalı besinlerin olabildiğince az olmasına dikkat edin. Alerji belirtilerine karşı dikkat etmelisiniz. Alerjisi olan kediler için mama seçilirken içeriğini dikkatlice inceleyin ve veterinerinize danışın. Yapay içerikli kedi maması sakın satın almayın. Kedinizin günlük mama ihtiyacını tükettiğini kesinlikle kontrol edin. Unutmayalım ki her kedi, sağlıklı bir beslenme diyeti ve düzgün çalışan bir sindirim sistemi için kuru mamanın yanı sıra ıslak mama da tüketmek zorundadır. Veterineriniz ile bu konu hakkında konuşarak kedinize uygun mama limitlerini öğrenebilirsiniz. Bu şekilde kedinizi besleyebilirsiniz.

Kediler en fazla beslenen evcil hayvanlar arasında en yaygın olan hayvanlardandır. Kedilerin bu kadar çok sevilmesindeki nedenler kendilerini temizleyebilmeleridir. Aynı zamanda uysal olmalarından kaynaklı bakımlarının kolay olması gibi bazı sebepleri söyleyebiliriz. Dışarıda vakit geçirmeden de yaşayabilmeleri özellikle hayvan severler için dikkat çekici özelliklerden arasındadır.

Kaynak : https://www.bilgiustam.com/kedi-mamasi-gidalari-hakkinda/

#Hayvanlar KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim