ONLINE DERSLER

İbrahimi Mitoloji

  • # Mitoloji
  • Okuma Süresi 3
ibrahimi-mitoloji

Tanrı dünyayı altı günde yoktan yarattı ve yedinci gün dinlendi. İlk adam Adem'i kendi suretinde ve ilk kadın Havva'yı Adem'in kaburgasından yarattı. Adem ve Havva'ya harika Aden bahçesinin tadını çıkarmalarını, ama Bilgi Ağacı'nın meyvesini yememelerini söyledi. Bu Yasak Meyve'ydi! Adem ve Havva Tanrı'ya itaat ettiler, ancak Şeytan bir yılan biçiminde Havva'yı büyüledi ve ona Yasak Meyve'den bir ısırık aldırdı. Daha sonra Adam'ı da yemeye ikna etti. Birden masumiyet gitti. İnsanlar çıplaklıklarının farkına vardılar ve kendilerini örtmeye çalıştılar. Tanrı yarattıklarıyla hayal kırıklığına uğradı ve onları bu ilk itaatsizlik eylemi olan bu orijinal günah için Cennetten kovdu.

Arap folklorunda Bilgi Ağacı'nın meyvesi elma değil muzdur. Araplar, Hindistan'ı ipekleri ve baharatlarıyla Cennet ülkesi olarak eşitlediler.

Çeşitli Yahudi, Hristiyan ve İslami düşünce okulları bu hikayenin ayrıntıları konusunda aynı fikirde değil. Yahudi folkloru meyveyi nar olarak tanımlar. Hristiyan folkloru onu bir elma olarak tanımlar. Arap folklorunda, Hindistan'ı ipekleri ve baharatlarıyla Cennet ülkesi olarak eşleştirdikleri için muzdur.

Orijinal Günah, Hristiyan mitolojisinde kilit bir tema iken, İslam mitolojisinde Allah, Adem ve Havva'yı affeder ve orijinal günah veya günahları bir sonraki nesle taşıma kavramı yoktur.

Kaynak : https://onedio.com

#Mitoloji KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim