ONLINE DERSLER

Havana Sendromu

  • # Araştırma
  • Okuma Süresi 3
havana-sendromu

2016 yıllarında Küba'da başlayan ve günümüze kadar birçok farklı ülkeden en az 130 kişiyi etkileyen, 400'ün üzerinde kişinin taranması ve ileri tetkik edilmesine sebep olan "Havana Sendromu", hala büyük belirsizliklere sahiptir. Başlıca belirtileri olarak; kulak çınlaması, kafa içi basınç, baş ağrısı, mide bulantısı, sersemlik, unutkanlık, halsizlik, uykusuzluk sıralanır. Yönlendirilmiş mikrodalgalar, ultrasonik veya infrasonik ses dalgaları, zika virüsü, kimyasal etiyojiler, kitlesel psikojenik hastalık, orantısız kullanılan sivrisinek ilacı, nedeni tespit edilemeyen iç kulak hasarı veya beyin hasarının belirtilere neden olabileceği değerlendirilmiştir. Nosebo etkisi veya olayların abartılması gibi iddialar da ortaya atılmıştır. CIA Direktörü William Burns, Aralık 2020'de ABD Ulusal Bilimler Akademisinin, "yönlendirilmiş enerji" ışınlarının sendroma neden olduğu yönünde iddialarını paylaşmıştır. ABD'li yetkililerin açıklamaları ve olayların yaşanması ardından yayınlanan ön raporlar "sonik saldırı/yönlendirilmiş silah" şüphesi üzerinde durmaktadır. Alanında uzman kişiler, mikrodalga veya farklı ses dalgaları ile kişilerin, görülmeyecek kadar küçük cihazlar ile veya oldukça uzak mesafeden etkilenmelerini sağlayacak herhangi bir kanıt bulunmadığını belirtmektedir. Etkilenen kişiler üzerinde beyin hasarları tespit edilmesine rağmen somut bir travmaya rastlanamaması durumun gizemini hala devam ettirmektedir.

Dünyanın farklı noktalarında çalışan, özellikle Amerikalı diplomat ve devlet yetkililerini etkileyen, bir dizi tıbbi bulgu ve semptomlara neden olan "Havana Sendromu", son yıllarda oldukça tartışılan konulardan birisi haline gelmiştir. Diplomatların beyinlerine gizli silahlar ile saldırı yapıldığı, bu saldırılar yüzünden kalıcı da olabilecek bir dizi belirtinin ortaya çıktığını söylenmiştir. Yeni ABD Başkanı Joe Biden'ın göreve gelmesinden bu yana şüpheli vakaların artması, ABD'ye düşman grupların gizli teknolojiler ile diplomatlara saldırılar düzenleme ihtimalini tekrardan gündeme getirdi. Avusturya’nın başkenti Viyana’da ve yeri açıklanmayan birkaç elçilikte 100'ün üzerinde Amerikalı diplomat ve personelde "tanımlanamayan sağlık sorunlarının" rapor edilmesi, mikrodalga ışınlarını veya ultrasonik sesleri belirli kişilere yönelten gizli bir teknolojinin varlığından şüphelenilmesine yol açmıştır. CIA'de çalışan üst düzey yetkililer ve kıdemli görevliler yaşanılanlar sonrası soruşturmanın boyutunu genişletmiş ve olayın tıbbi altyapısını araştıran ekibin sayısı yükseltmiştir. Yaşananlar sonrası, "Gerçekten beynimizi hedef alabilecek şekilde dizayn edilmiş silahlar mevcut mudur? Bu tür silahların çalışma mekanizması nedir? Saldırıların arkasındaki gizemli güçler kimlerdir?" gibi sıralanabilecek birçok soru, ilk vakanın gözüktüğü günden beri tartışılmaktadır.

Kaynak : https://evrimagaci.org/havana-sendromu-beyinleri-hedef-alan-gizli-bir-silah-diplomatlari-hasta-ediyor-olabilir-mi-10745

#Araştırma KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim