ONLINE DERSLER

Güneş Tanrısı RA

  • # Mitoloji
  • Okuma Süresi 3
gunes-tanrisi-ra

Ra'nın ebeveynleri yoktu; Kendisinin yarattığı veya aniden Nun göksel sularından çıktığına inanılıyordu. Mısırlılar güneşi doğanın diğer bölgelerinin her yerine en üst düzeyde tutuyorlardı ve Ra'nın gün boyunca tekneyle gökyüzünde dolaştıklarına ve geceleri yeraltına veya Duat'a indiğine inanmışlardı. Bazen yolculuğunda ona eşlik edecek başka tanrıları olurdu.

Eski Mısırlılar, Ra yaşlanıncaya kadar Ra'nın ilk firavun olduğuna karar verdiler ve başta rakip tanrıça İsis liderliğindeki isyan başladılar. Isis, Ra'yı kendisine gizli adını söyleyerek kucakladı ve kocası Osiris'i diriltmek için kendi gücünü artırmasına yardımcı olacak kadar güçlü bir isim. Ra'yı zehirleyen zehirli bir yılan yarattı ve gizli adını söyleyene kadar ona yardım etmeyi reddetti. O yaptı ve Ra'nın gücünü kazandı.

Ra farklı tanrıçalarla ilişkilere sahipti, ancak çocuklarının birçoğunun, başkasıyla olan fiziksel bir birleşmeden ziyade, kendi yaratma güçlerinden geldiği düşünülüyor. Ra'nın çocuklarının en tanınmışları Bastet, Ma'at, Hathor ve Sekhmet'tir. Mısırlılar, Ra'nın, aslında Thebes'in tanrısı olan Amun ve bir başka yaratıcı tanrı olan Atum'un da aralarında bulunduğu diğer tanrılarla birleştiğine inanıyordu. Ra, Amun aracılığıyla Shu ve Tefnut'u da çıkardı; ilk önce ondan uzaklaştı. Ra onları bulmak için gözünü yarattı ve döndüklerinde sevinçle ağladı ve gözyaşları insanoğlunu yarattı.

Kaynak :

#Mitoloji KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim