ONLINE DERSLER

Fotokopinin İcadı

  • # Tarih
  • Okuma Süresi 3
fotokopinin-icadi

Şubat 1906’da Amerika’da fakir bir ailenin çocuğu olur. Adı Chester Carlson’dur. Barakada büyür. Anne ve babasını tüberkülozdan kaybeder. Küçük yaşlardan itibaren çalışmaya başlar. Çok zor koşullarda eğitimini sürdürür. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde Fizik eğitimi alır. Okul sonrası tescil ofisinde asistan olarak çalışır. İşi ve yoğunluğu belge çoğaltmaktır. Ona elle yazmak çok zor gelir. Bu işin daha bir kolay yöntemi olduğuna inanır ve araştırmalara başlar. New York kütüphanesinde aylarca fotoğrafçılık üzerine bilimsel araştırmaları inceler, deneylere başlar. Elektrik ışığına maruz kalan nesnelerin görüntülerini yansıttıklarını keşfeder. 22 Ekim 1938’de ilk Xerografik görüntüyü bulur. Buluşunu nihai bir ürün haline getirmek için büyük firmalarla görüşür.

IBM, General Electric, Kodak, RCA gibi büyük firmalar Chester Carlson’un buluşunu yatırım yapmaya değer görmez. Chester Carlson’a Haloid adında fotoğraf malzemeleri satan bir firma el uzatır ve buluşa yatırım yapar.

1949 yılında kamuoyuna ilk ürün denemesi tanıtılır 1961 yılında piyasaya Xerox 914 sürülür. Bu basitçe ve çabukça siyah beyaz kopyalama yapan ilk otomatik fotokopi makinasıdır. Chester Carlson 1968 yılında hayatını kaybeder ve 100 milyon doların üzerindeki servetini hayır kurumlarına bağışlar.

Kaynak :

#Tarih KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim