ONLINE DERSLER

Etçil Bir Bitki Olmanın Genetik Bedeli

  • # Doğa
  • Okuma Süresi 3
etcil-bir-bitki-olmanin-genetik-bedeli

Current Biology'de yayımlanan çalışmada yeşil etçillerin yaşam ve genomlarına dair bilinmeyenleri cevaplamaya çalışıyor

Bitkiler, fotosentez yapabilen tek hücreliler dışında gezegenimizin atmosferik oksijen seviyesine, fotosentez yolu ile oksijen üreterek katkıda bulunurlar. Yapraklar yolu ile yakalanan güneş ışığı enerjisi sayesinde, havadan solunan karbonmonoksit ve köklerden ve/veya yapraklardan alınmış su ile tepkimeye girerek şeker ve oksijen üretilir. Kabaca bu yolla gerçekleşen fotosentez sırasında klorofil pigmentleri, ışık ile uyarılarak serbest kalan elektronları elden ele taş taşıyan işçiler gibi aktararak tepkimeler için gerekli enerjinin dolaşımını sağlar. Bu kadar etmen de elbette bir gen yükü yaratmaktadır.

Bitkileri fotosentez nedeni ile besin zincirinin en alt katına yerleştirsek de bu tüm bitkileri kapsamıyor. Öyle ki, etçil bitkiler besin kaynağı olarak böcek ve sinekleri avlayıp, tuzağa düşürüp kullanabiliyor. Current Biology'de yayımlanan yeni bir çalışma bu yeşil etçillerin yaşam ve genomlarına dair bilinmeyenleri cevaplamaya çalışıyor. Julius-Maximilians-Universität (JMU) Würzburg'dan botanikçi Rainer Hedrich ve biyoenformatikçi Jörg Schultz ile Japonya'da bulunan University of Okazaki'den Mitsujasu Hasebe üç farklı etçil. bitki türünün genomunu sekanslayıp karşılaştırmalı olarak analiz etti. Bu üç bitki Venus flytrap olarak bilinen Dionaea muscipula, suçarkı bitkisi Aldrovanda vesiculosa ve güneş güllerinden kaşık yapraklı Drosera spatulata idi.

Üçü de farklı hayvan yakalama yöntemi geliştirmiş bu üç bitkinin genom çalışmasının karşılaştırmalı olmasının bilimsel olarak şöyle bir manası daha var: bitkilerin ilki Amerika'da yetişirken, ikincisi tüm Dünya'da büyüyebiliyor ve sonuncusu ise Asya kıtasının geneline yayılmış durumda ancak üçü de güneş gülleri ailesinin birer üyesi.

Dionaea ve Aldrovanda, yapraklarının ucundan kıvrılarak tuzak yaparken, Droseralar yapraklarına avlarının yapışmasını sağlayarak avlıyor.

 

#Doğa KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim