ONLINE DERSLER

Edmondo De Amicis: Çocuk Kalbi ne giden yazar

  • # Edebiyat
  • Okuma Süresi 3
edmondo-de-amicis-cocuk-kalbi-ne-giden-yazar

Birçoğumuzun çocukluğunda okuduğu, kitap okuma alışkanlıklarımızın oluşmasındaki ilk adımı atarken hep yanımızda duran 'Çocuk Kalbi' kitabının yazarı Edmondo De Amicis'in ölüm yıl dönümü bugün. Bizler Edmondo De Amicis'in ölüm yıl dönümünde hayatına ve edebiyatına Molatik oluyoruz...

Önce seyehatnameleri, sonra okul hayatını konu edinen eserleri ile tanınan, şöhretini de 'Çocuk Kalbi' ile kazanan Edmondo De Amicis 1846'da İtalya'da dünyaya geldi. Küçük burjuvazi kesiminden bir ailede büyüyen Edmondo de Amicis, bir kolejde öğrenimi gördükten sonra topçu subayı oldu.1866 yılında Üçüncü İtalyan Bağımsızlık Savaşı'na ve Custoza seferi'ne katıldı. Aynı yıl İtalyan yazarı Alessandro Manzoni ile tanışması hayatını derinden etkiledi. Askerlik kariyeri devam ederken, ordu yayını olan L'Italia Militare dergisinde 'Askerlik Hayatı' adı altında derlenen ilk öykülerini yayımladı. Böylelikle yazın hayatına atılmıştı Edmondo De Amicis.  Ordudan ayrıldıktan sonra La Nazione gazetesi tarafından muhabir olarak İspanya'ya gönderilen yazar; gazete yazılarını 'İspanya' adında bir kitap haline getirdi. 1870'lerin sonuna kadar Hollanda, İngiltere, Fas, İstanbul, Paris gibi yerlere seyahat etti ve izlenimlerini de kitap haline getirdi. Hatta İstanbul gezisini anlattığı iki ciltlik 'Costantinopoli' adlı eseri de mevcuttur. 1880'lerde seyahatlerine son verip kendini çocuk ve okul hayatını konu edinen eserlere veren yazarın uzun süre üzerinde çalıştığı, asıl şöhretini getirecek 'Çocuk Kalbi' 15 Ekim 1886 tarihinde yayımlandı. Kendi oğlunun günlüğünden esinlenerek yazdığı eser, kısa bir sürede çok büyük bir başarıya ulaştı, pek çok dile çevrildi; çok satılan ve okunan bir çocuk kitabı oldu. Kitabın başarısından sonra Torino kentine yerleşen ve eğitim konularına odaklanan yazar; 'Bir Öğretmenin Romanı' adlı eseri ve 'Okul ile Ev Arasında'  kitapları gibi kitaplar yayımladı. Edmondo De Amicis, bu dönemde sosyalist ideolojisini benimsedi ve yeni kurulan İtalyan Sosyalist Partisi’ne katıldı. 'Bir Mayıs' adlı romanını yazmaya başladı ancak tamamlayamadı.

Yazar, Kasım 1898'de büyük oğlu Furio'nun intiharı ile sarsıldı. Oğlunun intiharından sonra son olarak 1908'de 'Anılar'  adlı otobiyografik kitabı yayımladı. Eserin merkezine oğlu Furio'nun intiharını koydu. Kışlarını, İtalya'nın Bordighera beldesinde bir zamanlar İskoç yazar George MacDonald'ın evi Hôtel de la Reine adlı otelde geçiren De Amicis, 'Anılar' kitabını yayımladıktan çok kısa bir süre sonra 11 Mart 1908 tarihinde Bordighera'da vefat etti.

Kaynak :

#Edebiyat KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim