İletişim
Youtube
Instagram
ONLINE DERSLER

Dünyanın En Zehirli Kobraları

  • # Hayvanlar
  • Okuma Süresi 3
dunyanin-en-zehirli-kobralari

Hazar kobrası, dünyadaki en zehirli kobra türüdür ve Transcaspian bölgesinde bulunur. Bu nedenle menzili Türkmenistan, Tacikistan,  Özbekistan, Kırgızistan ve İran, Pakistan, Afganistan ve Hindistan’ın bazı bölgelerini kapsamaktadır. Hazar kobrası, menzilindeki dağların kayalık, taşlık ve yarı kurak eteklerinde yaşar ve 3.000 metreye kadar yükseğe kadar yaşamını sürdürebilir. Kobra mükemmel bir yüzücü ve tırmanıcıdır. Küçük memeliler, kuşlar ve amfibiler bu zehirli elapidlerin avıdır. Hazar kobrası oldukça saldırgan bir türdür ve huysuzluğuyla ünlüdür. Tehdit edildiğinde kobra başlığını açar, sallanır ve tıslar ve tekrar tekrar saldırır. Hazar kobrasının zehiri, bir ısırıktan sonra şiddetli nörotoksisite, ağrı ve şişmeyi tetikleyebilir. Tedavi edilmediği takdirde ölüm meydana gelir ve tedavi edilmeyen ölüm oranı %70 ila 75’tir, tüm kobra türleri arasında en yüksek orandır. Orta Asya’da, Hazar kobrası, önemli sayıda yılan ısırmasına bağlı ölümden sorumludur.

Filipin kobrası, Filipinler’in kuzey bölgelerine özgü, oldukça zehirli bir elapiddir. Bu kobra türü, alçak düzlükler, otlaklar, yoğun ormanlar, ekin tarlaları ve ayrıca insan yerleşimleri dahil olmak üzere çok çeşitli habitatlarda yaşar. Su kaynaklarının yakınında yaşamayı tercih eder ve mükemmel bir yüzücüdür. Filipin kobrası çoğunlukla küçük kemirgenler ve ayrıca kurbağalarla beslenir. Bu yılanların zehiri, saf ve güçlü bir postsinaptik nörotoksindir. Solunum yetmezliği ile ölümü tetikleyebilir. Yılanlar, zehirlerini 9,8 metreye kadar olan hedeflere tükürebilir.

Samar kobrası, Filipinler’in Mindanao ve Visayas ada gruplarına özgü, son derece zehirli bir kobra türüdür. Bu türün yaşam alanı tropikal ovalardan dağlık ormanlara kadar uzanır. Yılan esas olarak kemirgenlerle ve daha az sıklıkla sürüngenler ve kurbağalarla beslenir. Samar kobra, sitotoksik özelliklere de sahip olan ölümcül bir nörotoksik zehir üretir. Bu kobranın zehirli ısırıkları, geniş doku nekrozunu ve solunum yetmezliğinden ölümü tetikler. Kobra, sinirli davranışlarıyla bilinir ve tehdit edildiğinde hedefe zehir püskürtür. Zehir, kurbanın gözüne girerse, zamanında dışarı atılmazsa kalıcı körlüğe neden olabilir.

Orman kobrası, Afrika’da, özellikle kıtanın batı ve orta kesimlerinde yaşayan bir elapiddir. Adına rağmen kobra, nemli savan habitatları, ova ormanları ve daha kuru ekolojik bölgeler dahil olmak üzere çok çeşitli ortamlarda yaşayabilir. Orman kobrasının beslenmesi böcekleri, küçük memelileri ve sürüngenleri içerir. Orman kobrası çok tehlikeli bir türdür. Her zaman yüksek alarmdadır ve gergin bir davranış sergiler. Orman kobra ısırığı, ısırığın güçlü nörotoksik doğası nedeniyle doğada yaşamı tehdit eder. Yılan önemli miktarda zehir enjekte ettiğinden, zehirlenme ile ölüm 30 ila 120 dakika içinde gerçekleşebilir.

Kaynak : https://www.bilgiustam.com/dunyanin-en-zehirli-kobralari/

#Hayvanlar KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim