ONLINE DERSLER

Dünya'daki Bilinen En Eski Melodi

  • # Araştırma
  • Okuma Süresi 3
dunyadaki-bilinen-en-eski-melodi

Güzel müziğin zamanı yoktur. Yani kulağa hoş gelen bir beste, üzerinden yüzyıllar geçse bile günceldir ve her zaman güzeldir. Peki, acaba antik çağlarda müzik nasıldı? Şimdilerde savaşın coğrafyası olarak tanıdığımız fakat daha öncelerde antik medeniyetlerin beşiği olarak bilinen Suriye’de bulunmuş, antik notaları ve sözleri içeren yaklaşık 3.400 yıllık tabletin üzerinde yazanları yorumlayan araştırmacılar, belki de Dünya’nın bilinen en eski melodisini keşfetmiş olabilirler.

Günümüzde Suriye sınırları içerisindeki Lazkiye yakınlarında, Akdeniz'e kıyısı bulunan antik bir liman şehri olanUgarit’de 1950’li yıllarda yapılan kazılar sonucunda yaklaşık milattan önce 1400 yılına ait tabletler bulunmuştu. Bütün tabletlerin üzerinde bazı semboller yer alıyordu. Fakat bu tabletler arasında bir tanesi oldukça dikkat çekiciydi ve daha okunabilirdi. H6 olarak adlandırılan bu tabletin üzerinde, dokuz telli antik bir arp olan sammûm için bir takım müziksel gösterimler ve Akkadlı meyve bahçelerinin tanrıçası Nikkal için yazılmış bir ilahinin sözleri bulunuyordu. Yani, Suriye’de bulunan bu tablet, bir melodinin yazılı müziksel gösteriminin bilinen en eski örneği olabilir.

Ayrıca ilginç bir şekilde, antik müzik eserinin yazılı hali olan tablet H6’nın üzerinde arpin nasıl akort edileceği ile ilgili de yönergeler yer alıyor. Yıllar süren çalışmaların ardından, araştırmacılar bu tabletin üzerinde yazanları çözümlemeyi başardılar ve bu melodiyi yorumlamaya çalıştılar. Tabii ki aşağıdaki videoda dinleyebileceğiniz melodi, bire bir antik çağlardaki ile aynı  değil. Yalnızca yapılan çalışmalar sonucunda çözümlenebilmiş halinin, antik müzik araştırmacısı ve besteci Michael Levy tarafından yorumlanmış bir örneği.

Kaynak : https://bilimfili.com/dunyadaki-bilinen-en-eski-melodi

#Araştırma KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim