ONLINE DERSLER

Detoks Çayları

  • # Sağlık
  • Okuma Süresi 3
detoks-caylari

Detoks çayları genellikle birden fazla bitki veya meyvenin bir araya gelmesiyle hazırlanan çaylardır. Hem sıvı veya katı bir detoks programı uygulayan hem de bu programları uygulamaya zamanı olmayan ya da cesaret edemeyen kişiler için kilo verme ve toksin atma sürecinde destekleyici görevini görürler. Bu çayları hazırlarken ve tüketirken bazı önemli hususlara dikkat etmek oldukça önemlidir. Öncelikle bitki çayları ne kadar kuvvetli ve şifalı olursa olsun hiçbir zaman tek başlarına iyileştirici görev üstlenmezler. Hem detoks sürecinde hem de herhangi bir hastalığın tedavisinde destekleyici görevi görürler ve belli programlarla birleştirilip kullanılmaları daha sağlıklı sonuçlar elde edilmesine yardımcı olur.

Detoks çaylarından yüksek oranda fayda sağlamak istiyorsanız onları tüketirken mutlaka spor ve diyetle birlikte desteklemelisiniz. Günlük rutin beslenmenize devam ederken detoks çayı içip toksin atmayı ve kilo vermeyi beklemek pek mümkün olmaz. Sabah kahvaltıda dilim dilim ekmek yiyip, yanında patates kızartmaları, bol şekerli çaylar, şarküteri ürünleri, bol bol reçeller tüketiyorsanız ya da akşam yemeğinde bol karbonhidratlı porsiyonlar tüketip üzerine bir de bol şerbetli tatlılarla yemeğinizi taçlandırıyorsanız detoks çaylarından performans beklememelisiniz. Bunun yerine vücudunuzun uyum sağlayabileceği türde bir beslenme programına geçiş yapmalı ve hemen spor yapmaya başlamalısınız. Diyet ve spor kimileri için korkutucu olabilir ancak burada çok katı kuralları olan bir diyetten ve çok yüksek performans gerektiren bir spordan ziyade başlangıçta porsiyon miktarlarını azaltıp protein karbonhidrat dengesini kurmak ve belli sürelerde tempolu yürüyüşler yapmak dahi faydalı olacaktır. Detoks sürecindeki en önemli ayrıntılardan biri doğal beslenmek ve bunu bir yaşam tarzına dönüştürmek olduğu için zamanla daha rahat adapte olabileceğiniz programları tercih edebilirsiniz.

Beslenme uzmanlarının tavsiyelerine bakıldığında detoks çaylarının genellikle sabah uyandıktan sonra ve gece yatmadan önce tüketilmesini önerdiklerini görüyoruz. Böylece gece yatmadan önce çayın sakinleştirici etkilerinden faydalanma oranınız artacak ve siz uykudayken vücudunuz toksinlerden temizleniyor olacak. Bununla birlikte temiz bir sabaha uyandığınızda içeceğiniz detoks çayı hem canlandırıcı etki gösterecek hem de vücudunuzu gün boyu toksinlerden arındırmak için çalışmaya devam edecektir.

Kaynak :

#Sağlık KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim