ONLINE DERSLER

Beta Balığı

  • # Doğa
  • Okuma Süresi 3
beta-baligi

Beta balığı denilen balık türleri; normal şartlarda Vietnam, Malezya, Tayland ve Kamboçya gibi ülkelerde ilk olarak yetiştirilmeye başlanmış ve uzunlukları 6 santimetreye kadar büyüyebilen balıklat olmuşlardır. Özellikle erkek beta balıklarının yüzgeçlerinin güzelliği ve asaleti görülmeye değer bir görüntüdür. Beta balığı beslemenin ilk aşamasında, eğer alınan balık tür olarak erkekse beta balığı yemi olarak canlı yemler kullanılmalıdır (karınca gibi). Çünkü canlı yemle beslenen erkek balıkların daha güzel geliştikleri ve daha canlı ve göz alıcı renklere sahip oldukları bilinmektedir.

Beta balığının yaşama süresi en fazla 3 yıl olarak bilinmektedir ancak bazı beta balıklarının 5 yıla kadar yaşadıkları nadir bir biçimde olsa da görülmüştür. Beta balıklarının boyutlarına aldanarak onları küçük kavanozlarda ve küçük akvaryumlarda beslemek oldukça yanlış bir harekettir. Çünkü beta balıkları ne kadar geniş akvaryumlarda yaşarlarsa o kadar sağlıklı balıklar olup renk konusunda da o kadar gelişim gösterebilmektedirler. Bu yüzden satın alınan beta balığının sayısı ve cinsiyeti ne olursa olsun, en az 30 santim yüksekliğinde ve 30 santim genişliğinde akvaryumlarda bakılmaları gerekmektedir. İmkanlara göre daha büyük akvaryumlarda bakılmalarında da bir sakınca bulunmamaktadır.

Beta balığı bakımı fanusun içerisinde bakılırken büyük fanusların içeriğinin zenginleştirilmesi de gerekmektedir. Yani bakıldıkları alanda içlerine girip dinlenebilecekleri çeşitli akvaryum süsleri alınmalı, suyun yüzeyinde durabilen köksüz su bitkileriyle akvaryum zenginleştirilmelidir. Bu bitkilerin yanında yine dipte durabilecek ve hayvanların rahatça konaklamalarını sağlayacak ufak çim yapılarının da akvaryumda bulundurulmasında yarar vardır.

Kaynak :

#Doğa KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim