ONLINE DERSLER

Art Deco nedir?

  • # Kültür - Sanat
  • Okuma Süresi 3
art-deco-nedir

Endüstrinin sanat öldüren sıradanlığın a karşı bir tepki olarak ortaya çıkan Art Deco ağırlıklı bir sanat akımıdır. Daha çok kitap resim iç mimarlık tasarım ve grafik alanında ürünler ortaya koymuş etkisini daha çok bu alanda göstermiştir. Tüm bunların yanı sıra günümüze kadar gelmesini sağlayan en önemli unsur mobilyalar üzerinde yapılan dokunuşlar olmuştur. Art Deco daha çok Avrupalı ülkelerde temsilciler bulmuş ve Avrupalı ülkelerde gelişmiştir burada önemli sanatçılar yetiştirmiştir. Dekoratif sanatlar ve güzel sanatlara aynı eşitlikte önem vermesi bu akımın temel özelliği arasında yer alır. Bu sanat akımı her ülkede farklı bir isimle anılır bu sanat akımı ile birlikte sanat anlamında pek çok değişikliğe gidilmiş ve gerek mobilyalar gerek diğer alanlarda farklı figürler ortaya çıkmıştır. Çok eskilere dayanan Art Deco sanat akımının günümüze kadar gelmesi ne kadar başarılı ve ne kadar çok beğenildiğini gösterir.

Art Deco 20. yüzyılın dillerinden türemiş modern dekoratif sanat stilleri ile karıştırılmaması gereken kendine özgü karakteristik özellikleri bulunan çok önemli bir sanat anlayışıdır. Art Deco 1920’lerde ve 1930’larda kendini göstermeye başlayıp günümüze kadar gelmeyi başarmış önemli bir sanat anlayışıdır. Daha çok xx yüzyılın boyama çeşitlerinden esinlenmiştir Daha sonra ise modern dekoratif sanat stilleri ile karıştırılması sonucu bu sanat akımı tamamen oluşmuştur. Art Deco İtalyan fütürizmin ve Rus yapısalcılığın karışımı sonucu çeşitli uygulamalar oluşturmuştur. içerisinde çeşitli özellikler ve kompleks içerikler bulunur. Bu akım genellikle sezgisel olarak görülen objeleri ifade eder. Art Deco sanat akımı farklı uluslarda farklı şekillerde Anılır ve Bu akım her ülkede farklı stillerde ortaya çıkar. Bu yüzden Art Deco karşımıza pek çok farklı isimle ve pek çok farklı stil ile görünür. Diğer akımlardan ayıran çok önemli özellikleri mevcuttur. Kendine özgü karakteristik özellikleri ile diğer akımlardan çok rahat bir şekilde ayrılır. Bu sanat akımı ilk defa Fransa'da ortaya çıkmıştır. Tüm dünya tarafından kabul görmesi Fransa’da büyük bir çıkış yaşamasıyla oluşmuştur. Bu zamana kadar çok fazla temsilcisi ve çok fazla bu işle uğraşan insan ortaya çıkmıştır. Hem ülkemizde hem dünya genelinde sanat akımı ile uğraşan ve bu konuda kendini geliştiren çok sayıda insan bulunur.

Daha çok moda sanat mimari dekorasyon ve sinema gibi alanlarda yenilikler ortaya koymayı başaran bu stil çeşitli sanat dallarına büyük etkiler bırakmıştır. I Dünya Savaşı ve II Dünya Savaşı arasındaki çok sıkıntılı bir dönemde en çok bilinen ve en çok beğenilen akım olmayı başarmıştır. Günümüzün sanat tarihçileri bu stil ile ilgili pek çok araştırma yapmaktadır. Art Deco’nun bir stil olup olmadığına dair tartışmalar söz konusudur. Bu sanat dalının bir diğer dalı ise Cubism Tarmed olmuştur. Geometri ve parçalı formları içeren Art Deco sanat akımı yeni bir stil ortaya koymaya çalışan önemli temsilcileri sahiptir. Günümüzde çok sayıda artdeco temsilcisi ve bu sanat akımına evlerine kıyafetlerini ve mobilyalarını işlemekten keyif alan kişiler bulunur. Aynı zamanda geleneksel bir stil olan Art Deco içerisinde çok fazla hayvan figürü ve görsel dini içeren eserler bulundurur. Geçmişi ve dini içeriklere sahip olmasına rağmen geleceğe yönelik mesajlar vermeyi başaran oldukça önemli bir sanat akımıdır. Art Deco geçmiş sanat akımlarından da oldukça etkilenmiştir. Fakat buna rağmen kendine özgün Keskin noktaları bulunur. Zengin bir kültürel İçeriğe sahip olan bu sanat akımı antik Mısır Mezopotamya, Afrika, Asya, Orta Amerika kültürlerini içerisinde bulundurur.

Kaynak : https://www.bilgiustam.com/art-deco-sanat-akimi-ve-temsilcileri/

#Kültür - Sanat KATEGORİSİNDEKİ DİĞER PARAGRAFLAR

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim