Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Toplam Fayda-Marjinal Fayda İlişkisi ve Bireysel Talep Eğrisi

Daralt
X
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

 • Toplam Fayda-Marjinal Fayda İlişkisi ve Bireysel Talep Eğrisi

  Merhabalar,

  Bugün sizlere bir soru üzerinden önemli açıklamalarda bulunmak istiyorum. Arkadaşlar lütfen özenle ve sabırla okuyup analiz ediniz. Anlaşılmayan yer olursa yorumda sorunuz lütfen yardımcı olurum.

  SORU: Tükettiği üçüncü lahmacunun marjinal faydası (MU) sıfır olan Jevons isimli bir birey ile ilgili aşağıdakilerden hangileri doğrudur? (Dikkat: Birden fazla doğru seçenek vardır).
  (MU: Marjinal Fayda, TU: Toplam Fayda, Q: Miktar, P: Fiyat, D: Talep eğrisi).

  A) Jevons’un tüketiği lahmacun için olan talep eğrisi 3 adetten sonra pozitif eğimle devam eder
  B) Jevons’un tükettiği üçüncü adet lahmacunun toplam faydası maksimumdur
  C) Jevons 3 adet lahmacun tüketerek fayda maksimizasyonu sağlamaktadır
  D) Fiyat sıfır iken Jevons’un tükettiği lahmacuna ait talep eğrisi, miktar eksenini 3 birimde kesmektedir
  E) Şayet Jevons faydasını maksimize etmek istiyorsa üçten daha fazla lahmacun tüketmelidir

  ÇÖZÜM VE AÇIKLAMALAR


  Bu açıklama sadece sorunun çözümü değil, konunun pekiştirilmesi açısından temel bilgiler içermektedir. Toplam fayda (TU), tüketicinin belirli bir dönemde tükettiği bir malın tüm birimlerinden elde ettiği faydadır. (a) şeklinin üst grafiğinde görüldüğü üzere TU önce azalarak artar, belirli bir düzeyde maksimum olur, eğer tüketime devam edilirse azalmaya başlar ve devam eder. Marjinal fayda (MU) tüketilen son birimden elde edilen faydadır. Daha açık ifadeyle MU, tüketicinin ilave birim mal tüketmesi sonucunda toplam faydada meydana gelen değişmeyi göstermektedir. Dolayısıyla TU fonksiyonun birinci türevi (aynı zamanda o noktadaki teğetim eğimi, o noktadaki açının tanjantı) MU’ya eşittir. Toplam faydadaki değişmeler MU’yu verirken; MU’ların toplamı da TU’yu verecektir. Şekilde lahmacunun toplam faydası (TUL) üzerine çizilen teğetlerin eğimi tüketilen lahmacun miktarı arttıkça azalmaktadır. Teğetin eğimi MU fonksiyonunu verdiği için MU fonksiyonunun daima azaldığı açıktır. Bir malın kullanım miktarı arttıkça malın son biriminin marjinal faydası sürekli azaldığı için MU eğrisi daima negatif eğimlidir. Bu hususa Azalan MU İlkesi (I. Gossen Kanunu) denir. O halde ilk tespit şu olmalı: Eğer MU azaltılmak isteniyorsa daha fazla mal tüketmek gerekir. Şimdi MU ile TU arasındaki ilişkiyi soruların geleceği formatta özetleyelim. Ezber yapılmadan sadece şekle bakarak aşağıdaki sonuçlara ulaşılacaktır. İlk dikkat edilmesi gereken nokta MU daima azalmakta ama pozitif ve negatif değerler almaktadır.

  SONUÇLAR:
  • MU daima TU’nun yönünü belirlemektedir.
  • MU azalırken ama pozitif değerler alırken (MU = 0 değerini alıncaya kadar) TU daima artar, ama dikkat ediniz azalarak artar.
  • MU = 0 değerini aldığında (yatay ekseni kestiğinde), TU = max. olmaktadır. Bu nokta doyum noktasıdır. Dikkat ediniz TU = max iken TU eğrisine çizilen teğet yatay eksene paralel hale gelmektedir. Yani eğimi yoktur, sıfır eğime sahip demektir. Peki TU eğrisinin eğimi neyi veriyordu? Evet bravo MU’yu veriyordu. Peki teğetin sıfır eğime sahip olması ne demek? Harikasınız MU’nun sıfır olması demektir. Şekilde de görüldüğü üzere TU = max iken MU yatay ekseni kesmekte, yani sıfır olmaktadır. Şekilde üçüncü lahmacunu yiyen Jevons’un toplam faydası maksimum, marjinal faydası sıfırdır (Dolayısı ile B seçeneği doğrudur).
  • MU azalırken ama negatif değerler alırken (MU = 0 değerini aldıktan sonraki kısım) TU artık azalmaya başlar. TU eğrisinin azaldığı kısma bir teğet çiziniz, teğetin eğiminin azalmaya devam ettiğini göreceksiniz. Bu ise MU’nun negatif olduğu anlamına gelmektedir. Bu da tüketicinin artık malı tüketmekten acı duyduğu anlamına gelir. Kısaca şekle göre 4. lahmacun bizim Jevons’u rahatsız etmeye başladı.
  Şimdi başka ve çok önemli bir hususa daha değinmek istiyorum. Soru şu: Tüketici nerede dengeye gelir? Aklınıza ilk gelen cevap TU’nun maksimum olduğu dolayısı ile MU’nun da sıfır değerini aldığı 3. adet lahmacundur yüksek ihtimal. Ama tabi ki cevap kocaman bir HAYIR (C seçeneğine aldanma). MU negatif değerler alıyorken yani tüketici ıstırap duyuyorken elbette dengeye gelmez bu tamam. Ancak MU = 0 iken yani TU = max iken tüketici için bu asla bir fayda maksimizasyonu ya da en iyi mal sepeti değildir. Tüketici daima toplam faydanın arttığı, marjinal faydanın ise azaldığı ama pozitif değerler aldığı kısımda dengeye gelir ve burada fayda maksimizasyonu sağlar. Kısaca toplam faydanın arttığı kısımda (bu yüzden fayda fonksiyonu monoton artandır) tüketici faydasını maksimize eder. Peki TU = max neden denge değil? Çünkü o noktada 3. birim lahmacunun toplam faydası maksimumdur. Bu Jevons’un faydasını maksimize ettiği nokta değildir. Buradan ulaştığımız sonuç MU eğrisinin pozitif değerler aldığı kısımda tüketici faydasını maksimize etmektedir. Öyleyse şimdi (b) grafiğine bakalım. Görüldüğü üzere talep edilen mal miktarı ile malın fiyatı arasındaki ilişkiyi gösteren bireysel talep eğrisi (DL, burada lahmacunun miktarı ile fiyatını gösteren Jevons’un talep eğrisi) görülmektedir. Bireysel talep eğrisi MU eğrisinin pozitif kısmıyla özdeştir. Aslında MU eğrisi talep eğrisinin ta kendisidir. Bunun sebebi Azalan MU ilkesidir. Yani talep eğrinsin negatif eğimli olmasının iktisadi kanıtı temelde Azalan MU ilkesine dayanmaktadır. Çünkü bir malın fiyatı düştüğünde (şekilde P0’dan P1’e düşmesi) talep kanunu gereği tüketilen miktarı artar. Daha önce söylendiği üzere de tüketilen mal miktarının artması demek MU’nun azalması demekti. Demek ki malın fiyatı düştüğünde marjinal faydası da azalmaktadır. Çünkü zaten marjinalist yaklaşıma göre bir malın değerini belirleyen şey onun marjinal faydasıdır. Fiyat P0 iken marinal fayda MU0 düzeyinde, fiyat P1'e düştüğünde marjinal fayda da MU1 ' e düşmektedir. Fiyat eğer sıfır olursa (P = 0) marjinal fayda da sıfır (MU = 0) olmaktadır. Görüldüğü üzere fiyat sıfır iken marjinal fayda yatay ekseni (miktar eksenini) 3 birimde kesmekte ve aynı şekilde fiyat sıfır iken talep doğrusu da miktar eksenini 3 birimde kesmektedir (O halde D seçeneği de doğrudur). Bu nedenle bir malın marjinal faydası ile bireysel talep eğrisi özdeştir. Görüldüğü üzere MU eğrisinin pozitif kısmı tüketicinin fayda maksimizasyonu yaptığı kısımdı ve talep eğrisi tam da bu kısımla özdeş bir eğridir. Zaten bireysel talep eğrisine eş-marjinal fayda eğrisi de denilmektedir. O halde denilebilir ki marjinal fayda daima malın fiyatına eşittir (MU = P). Sonuç olarak diyebiliriz ki talep eğrisi üzerindeki her noktada tüketici fayda maksimizasyonu sağlamaktadır.

  CEVAP: B ve D seçenkleri
  FerhatApaydın tarafından düzenlendi. d.m.Y, H:i.

 • #2
  Yararlı oldu

  Yorum


  • #3
   Çok iyi hocamm 🙂👏🏻👏🏻

   Yorum


   • #4
    B şıkkını kolaylıkla cevaplayabildim fakat d şıkkı hakkında bi fikrim yoktu dolayısıyla verdiğiniz bilgiler hakikaten yararlı oldu

    Yorum


    • #5
     hocam şekilden bahsetmişsiniz ama ben şekil göremedim ayrıyeten bir yere tıklamam falan mı gerekiyor? yardımcı olursanız sevinirim

     Yorum


     • #6
      çok detaylı ve titiz bir ders, gerçekten çok fazla değeri var, çok şey öğreneceğim
      http://wingiso0.com

      Yorum

      Lütfen bekleyin...
      X