Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Eğitim Bilimlerinde 80 net yaptıracak ders çalışma yöntemi

Daralt
X
 
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

 • Eğitim Bilimlerinde 80 net yaptıracak ders çalışma yöntemi

  Derece Yaptıracak KPSS Eğitim Bilimlerine Çalışma Yöntemi

  KPSS adaylarının en çok zorlandığı alanlardan biri de eğitim bilimleridir. Hem çok fazla dersin olması hem her sene müfredatın yenilenmesi hem de sınavın öğleden sonra yapılması adaylar üzerinde zorluk derecesini arttırmaktadır. Piyasada eğitim bilimleriyle ilgili kaliteli bir sürü kaynak kitap ve soru bankası mevcut. Biz daha çok eğitim bilimlerine nasıl çalışılmalı? Kpss Eğitim Bilimlerine nasıl hazırlanmalı? bunun üzerine konuşacağız.

  KPSS Eğitim Bilimlerine Nasıl Hazırlanmalı?

  Eğitim Bilimlerinde;

  Gelişim Psikolojisi,
  Öğrenme Psikolojisi,
  Öğretim Yöntem ve Teknikleri,
  Program Geliştirme,
  Rehberlik,
  Sınıf Yönetimi,
  Materyal Tasarımı,
  Ölçme ve Değerlendirme olmak üzere 8 farklı dersten teste tabi tutuluyoruz. Son 25 yılın eğitim bilimleri sorularına bakıldığında zorluk derecesi en yüksek sorular genellikle program geliştirme, öyt, ölçme ve değerlendirmeden geliyor. Her ne kadar konuları bitirmesi, kalın kalın kitapları baştan sona okuyup not alması zor gelse de eğitim bilimleri o kadar zor değildir. Yeter ki doğru çalışma yöntemini uygulayalım.

  Eğitim Bilimlerinden Tüm Sorular Doğru Yapılabilir mi?

  Başta belirttiğimiz gibi sınavın öğleden sonra olması bir handikap. Ancak rakipleriniz de aynı şartlarda girdiği için kendinizi sınav şartlarına hazırlamalısınız. Özellikle deneme çözürken sabah KPSS genel kültür genel yetenek çözüp öğleden sonra eğitim bilimleri çözmeye gayret edin. Böylece gerçek sınav ortamına hazırlanmış olursunuz. Bu heyecanınızı azaltacak sınava daha rahat çıkmanıza vesile olacaktır.

  Eğitim Bilimlerinde Sadece Konuları Bitirmek Yetmez

  Eğitim Bilimlerine hazırlanırken baştan aşağı konuları not alarak hatmetmek doğru bir yöntem değil. Eğitim bilimlerinde başarıya ulaşmanın en önemli noktası bol test çözmek. Hatta konuları hızlı bir şekilde okuduktan sonra soru çözmeye daha çok vakit ayırmanız net sayınızı yükseltecektir.

  Eğitim bilimleri derslerini çalışmaya başlamadan önce mutlaka program yapmalısınız. Programlı çalışmayı sevmiyorsanız en azından dersleri kendi arasında sıralamalısınız. Her bir bölüm için gerekli bir zaman dilimini ayarlamalısınız. Dersleri kesinlikle bu sıralamaya göre çalışmalısınız. Örneğin bir gelişim psikolojisi bölümü bitirmeden asla “öğretim yöntem ve teknikleri” bölümüne geçilmemelidir. Böyle bir hata hem zaman kaybı olacaktır hem de dersleri anlama noktasında size zorluklar çıkaracaktır.

  Sık ve Hızlı Tekrar Önemli

  Bitirilecek konu, kitap ve ders sayısı fazla olduğu için zamanı çok iyi kullanmalısınız. Eğitim bilimleri sınavına hazırlanmaya 3-5 ay kala başlarım mantığı doğru değildir. KPSS sınavına hazırlanmaya ne zaman başlarsanız eğitim bilimlerine de o zaman başlamalısınız. Konu çalışırken seri bir şekilde, not alarak, altını çizerek çalışmalısınız. Daha sonra hızlı tekrar yapabilmeniz için not kağıtlarınızı kullanabilirsiniz.

  Eğitim Bilimleri KPSS çalışma teknikleri örnek ders sıralaması;

  Gelişim Psikolojisi
  Öğrenme Psikolojisi
  Program Geliştirme
  Öğretim Yöntem ve Teknikleri – ÖYT
  Rehberlik
  Sınıf Yönetimi
  Materyal Tasarımı
  Ölçme ve Değerlendirme
  Günlük, haftalık, aylık KPSS Ders programı hazırlayan arkadaşlarımız yukarıdaki sıralamayı takip ederek ders sıralaması yaparsa hem konuları kavraması kolaylaşır hem de konular arasında bütünlük sağlanmış olur.

  KPSS Eğitim Bilimleri Püf Noktalar

  KPSS Eğitim Bilimlerine hazırlıkta dikkat edilmesi gerekenler: Düzenli çalışmak, sık tekrar etmek ve bol test çözmek ne kadar önemliyse uyku düzeni, sosyal aktiviteler de o kadar önemlidir. Son olarak KPSS Eğitim Bilimleri 2017 ve öncesinin sorularını çözmeyi konu dağılımına bakmayı ihmal etmeyiniz.

 • #2
  Eğitim Bilimleri sınavı için güzel tavsiyelerinize teşekkür ederiz.
  egitimbilimleri tarafından düzenlendi. d.m.Y, H:i.

  Yorum

  Lütfen bekleyin...
  X