Duyuru

Daralt
Henüz duyuru yok.

Basin bülteni gönderimi neden önemlidir?

Daralt
X
 • Süzgeç
 • Zaman
 • Göster
Tümünü Temizle
yeni yazılar

 • Basin bülteni gönderimi neden önemlidir?

  Basın bülteni gönderimi ciddi bütçeler ayrılarak organize edilen reklam çalışmalarıyla yapılması güç tanıtımları yaptığından şirketlerce çok fazla önemseniyor…
  Herhangi bir ürünü ülke çapında veya dünya genelinde tanıtmak için bazı televizyon kanallarında reklam yapmak yeterli olabiliyor. Ancak bu reklamlar neredeyse piyasadaki tüm ürünler için yapılmakta olduğundan basın bülteni gönderiminin yarattığı etkiyi veremeyebiliyor. Ayrıca öyle servet değerinde para harcamaya da gerek yoktur. Bunu nedeni de; basın bültenlerinin tıpkı bir reklam çalışmasında olduğu gibi herhangi bir ürünü değil, bizzat ürünün imalatını yapan firmayı ve markasını tanıtmaya yönelik yapılan bir çalışmadır.

  Basın Bülteni Gönderimi Nasıl Yapılır?

  Basın bültenleri; içerik oluşturma, yönlendirme ve yayınlanma, raporlama olarak dört aşamada gerçekleşir. Öncelikle firmaların duyurmak istedikleri bir habere ilişkin içerik oluşturulur, bu haber gazetecilere dağıtılarak en uygun basın kuruluşlarında veya hit sitelerde yayınlandıktan sonra sonuç aşaması da rapor edilerek firmaya iletilir. Basın bülteni gönderimi işini firmalar adına yapan pek çok şirket bulunmaktadır. Bu şirketler, firmalar adına uygun içerikler oluşturabileceği gibi firmaların kendi hazırladıkları içerikleri hedef kitlenin takip ettiği platformlarda yayınlayabilmektedir.

  Basın bülteni gönderiminin iki yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi; basın bültenlerini hazırlayan şirketlerin kendi bünyelerinde çalıştırdıkları editörler tarafından medya kuruluşlarına dağıtması, ikincisi ise; yine hazırlanan basın bültenlerinin medya kuruluşlarının takip ettiği internet maceralarından birinde yayınlayarak onların dikkatini çekerek yayınlanmasını sağlamaktır.

  Basın bülteni gönderimi yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. öncelikle basın bültenlerinin reklam yazılarından farklı olarak anlaşılır, sade ama bir o kadar da dikkat çekici ve sadece haber vermek amaçlı kullanılan bir dil ile yazılması gerekmektedir. Bir diğeri de basın bültenlerinin gönderimi aşamasında doğru zaman ve doğru gazeteci ile çalışmak olacaktır. Basın bülteni gönderiminde bu iki önemli aşamaya dikkat edilmediği takdirde yayınlanmama ihtimalinden ziyade, yanlış platformlarda yanlış kitleye duyurulması firmaların prestijine zarar verebilecektir.

  Basın bültenlerinin yazılması, gönderilmesi ve yayınlanma süreci reklamlardan çok farklı olsa da içinde gizli reklam denilen bir kavram barındırıyor. Yani aslında sadece bir haber niteliği taşıyor ancak içinde kullanıcıya çok fark ettirmeden aynı zamanda reklam da yapmış oluyor.
  Basın bülteni gönderimi paketlerimizi inceleyerek ihtiyaçlarınıza uygun çözümü seçebilirsiniz, basın bültenleri ile marka bilinirliğinizi arttırın.
Lütfen bekleyin...
X