ONLINE DERSLER
İlker HAYAT
Tanıtım Dersi 2:54
İlker HAYAT
Eski Türk Edebiyatı
Uzmanlık Alanları
5.00 Puan
Toplam Öğrenci 25193+
Kurs Sayısı 44 Kurs
İlker HAYAT
Eski Türk Edebiyatı Eğitmeni
Uzmanlık Alanları
5.00 Puan
Toplam Öğrenci 25193+
Kurs Sayısı 44 Kurs

ÖĞRETMEN HAKKINDA

İlker Hoca...

Doğma büyüme İstanbullu olan hocamız, üniversiteyi ruhâniyetli şehir Bursa’da okumuştur. Bursa’nın manevî atmosferi içinde klasik Türk edebiyatıyla ilgili yoğun okumaları ve merakı onun için akademik hayatın habercisi olmuştur. Lisans öğrenimi biter bitmez İstanbul Kültür Üniversitesinde Prof Dr. Ömür Ceylan, Prof. Dr. İskender Pala, Prof. Dr. Günay Kut, Prof. Dr. Birol Emil gibi Türk Dili ve Edebiyatı alanının duayen hocalarından dersler almış ve böylece merakını akademik bilgiye dönüştürmüştür.

 

Uzun bir tez döneminin ardından savunduğu 638 sayfalık tezinin başarılı bulunmasının akabinde Ege Üniversitesinde doktoraya kabul edilmiştir. Ders dönemini bu üniversitede tamamladıktan sonra İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesine geçmiştir.Hâlen bu üniversitede doktora çalışmalarına devam etmektedir.

 

Tüm bu akademik çalışmalarının yanında hocamız 2011 yılından beri Türkiye’nin en seçkin kurumlarında KPSS, ALES, DGS gibi sınavlar için Türkçe ve sözel mantık dersleri vermektedir. Paragraf taktikleriyle ÖSYM’nin planlarını bozan, dil bilgisi tüyolarıyla zamana meydan okuyan hocamız; özellikle sözel mantıkta Türkiye çapında nam salmıştır. Kendine has yöntemleri ile çözdüğü sözel mantık sorularıyla izleyeni dehşete düşüren İlker Hoca, pek çok akademisyene kadro kapılarını açarak, yüzlerce öğretmenin atanmasına vesile olarak adını “unutulmayan hocalar” listesine altın harflerle yazdırmıştır.

 

ÖABT Türk Dili ve Edebiyatı – Türkçe branşlarında da klasik Türk edebiyatı derslerini anlatmayıp âdeta yaşatmaktadır. Rivayet odur ki bu derslerde hoca ayrı bir hâlet-i ruhiyyeye bürünür ve yaptıklarını/söylediklerini ertesi gün kendi bile hatırlamazmış. Damarlarında akan kan gibi vücûd iklimine sindirdiği Divan Edebiyatı onun için bir yaşam biçimi hâline gelmiş. Tüm öğrencilerin korkulu rüyası olan aruz konusu dahi İlker Hoca ile kalem bile oynatmadan bulunarak bir bülbül nağmesine bürünmüştür. Ney sadâlarının, gülbangların, klasik Türk musikisi ve tekke musikisi eserlerinin eşlik ettiği dersler yüzyıllar öncesine bir yolculuk gibi...

 

Bu ders sayesinde pek çok kursiyer atanmasına rağmen dersleri dinleme talebinde olmuş, Divan Edebiyatı’ndan yüksek lisansa başlamış, bu büyük kültürün sonraki nesillere aktarıcısı olmuştur.

ÖĞRETMEN DEĞERLENDİRMELERİ

5.00 Puan
4 Yorum

Efsane... devamını oku

Nilcan Ş. KPSS - B (2020)

Derslerimiz o kadar zevkli geçiyor ki....Hem öğretiyorsunuz hem de rehberlik yapıyorsunuz. Dersi bu kadar akıcı-eğlendirici hale getirdiğiniz için tebrik ederim hocam. Muhteşemsiniz.... devamını oku

ümmühan n. KPSS - B (2020)

Hocam sizin sayenizde paragraf sorularını çözer oldum. Bize verdiğiniz emek için çok teşekkürler.... devamını oku

ESRA F. KPSS - B (2020)

ÖĞRETMENDEN DERSLER

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim