DGS

DGS (Dikey Geçiş Sınavı)

DGS Hakkında

  • DGS yani dikey geçiş sınavı ön lisans mezunlarının girebileceği ve 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapabilmeyi sağlayan bir sınavdır.

Kimler Başvurabilir;

  • Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.
  • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilirler.
  • Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye BAŞVURAMAZLAR.

Sınav ve Başvuru Tarihleri

Sınav

Başvuru Tarihi

Sınav Tarihi

2018 DGS

16.05.2018  -24.05.2018

08.07.2018

 

  • Sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanır. Testte 120 soru yer alır. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla ilgili olarak hazırlanacak sorular, ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.

Geçerlilik Süresi

    • DGS puanları sadece 1 yıl geçerlidir.

DGS Puan Türleri ve Test Ağırlıkları

DGS PUANLARI

Sayısal Standart Puan

Sözel Standart Puan

Ön Lisans Başarı Puanı

Sayısal DGS Puanı

3

0,6

0,6

Sözel DGS Puanı

0,6

3

0,6

Eşit Ağırlık DGS Puanı

1,8

1,8

0,6

 

 

 

 

ADD IN KUR