İletişim
Youtube
Instagram
ONLINE DERSLER
Online Dersler

ALES

Alt Kategoriler

ALES FULL PAKETLER

ALES FULL PAKETLER

ALES online kursu - eğitimi, fiyatları - ücretleri

 

Öğrencilerin geleceğini belirleyen, hedefine yaklaştıracak ve hayali olan mesleğe bir adım daha yaklaştıracak olan sınav ALES, öğrenciler için oldukça önemlidir. Öğrencilerin avantajı bu sınavın yılda üç kez yapılıyor olmasıdır. İyi bir online ALES eğitimionline ALES kursu ile bu sınavı rahatlıkla yapabilir ve istediğiniz başarıyı elde edebilirsiniz.

 

Sorubankasi.net olarak hazırladığımız bu makalede "ALES Nedir?", "ALES Açılımı", "ALES Başvurusu Ne Zaman Yapılır?", "ALES Puanı Kaç Yıl Geçerli?", "ALES’te Hangi Dersler Var, ALES Konuları Neler? ", "ALES Kursu Ne Kadar- Kaç Ay Sürer? ", "ALES İçin YDS Şart Mı?”, "ALES Online Eğitim- Online ALES Kursu Nedir? ", "En İyi ALES Online Kursu Nasıl Bulunur? ", "ALES Online Kurs Yorumları" sorularına yanıt bulabilir, aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

ALES nedir?

 

ALES, ÖSYM tarafından lisansüstü eğitim için her yıl 3 kez yapılan bir sınav türüdür. Bu üç sınavın ilki (ALES/1) ilkbaharda diğer ikisi (ALES/2 VE ALES/3) ise sonbahar döneminde yapılmaktadır. ALES’e girecek olan kişilerin amacı akademik kariyerini güçlendirmek ve ilerletmektir. ALES, öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman, uzman ve eğitim öğretim planlamacısı gibi kadrolara yerleşmek için girilen bir sınavdır. Kişiler lisans hayatından sonra akademik kariyerini ilerletmek için yüksek lisans ve sonrasında doktora yapma yoluna başvurmaktadır. Bu kariyer basamaklarına erişebilmek için ise yine ALES zorunlu bir sınavdır. Ayrıca ALES yalnızca akademisyenlik için başvurulan bir sınav değildir. ALES puanınız ile mühendislik tamamlama programlarına başvurabilir, çeşitli kurumların personel alımlarına uygun şartları da sağlayabilirsiniz.

 

ALES şartıyla başlayan kariyer basamakları, Yüksek Lisans, Doktora, Araştırma Görevlisi ve Öğretim Üyesi şeklindedir. Kariyer hedefiniz akademide ilerlemek ise bu yolculukta ALES mecburi bir şarttır. Yüksek Lisansta tezsiz yüksek lisans yapacaksanız ALES şartı aranmaz. Fakat tezli yüksek lisansta ALES şartı bulunmaktadır. Yüksek lisanstan sonraki doktora programına başvurmak isteyen kişilerin tezli yüksek lisans diploması olmalı ve ALES’ten minimum belirlenen puanı alması gerekmektedir. ALES baraj puanını geçmek için kişiler, online ALES kursu gibi online ALES eğitimleri alarak sınava hazırlanmaktadır.

 

ALES sayısal ve sözel şeklinde 2 testten oluşmaktadır. Bu sınavda toplam 100 soru bulunmaktadır. Söz konusu 100 sorudan iyi bir başarı elde etmek için en iyi ALES online kurs seçeneklerinden birini tercih ederek sizde hedeflediğiniz başarıya ulaşabilirsiniz. Lisansüstü eğitim yolunda belirleyici olan ALES, yurt dışına gönderilecek öğrencilerin seçilmesinde de etkili bir sınav olmaktadır. ALES, akademik personel kadrolarına ve doktora programlarına başvurmanızı sağlar.

 

ALES açılımı

 

ALES açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı şeklindedir. Kişilerin akademik kadro için hazırlandıkları, en iyi ALES kurslarına gittikleri, online ALES kurslarını, online ALES eğitimini tercih ederek zamandan tasarruf ederek daha çok çalıştıkları ve sonucunda girdikleri bir sınavdır. ALES puanı sayesinde yüksek lisans ve doktora yapabilir; araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman, uzman çevirici gibi kadrolara başvurabilirsiniz. ALES puanının yüksek olması sizi her zaman rakiplerinizin önüne geçirmekte ve gelecek yıllar için de avantaj sağlamaktadır. ALES puanı yalnızca sınava girdiğiniz yıl için geçerli değildir. Bu nedenle online ALES eğitimi, online ALES kursu alıp, en iyi ALES online kurs seçeneğini tercih ederek yüksek bir puanla ALES puanınızın geçerli olduğu yıl kadar rahat edebilirsiniz.

 

ALES başvurusu ne zaman yapılır?

 

ALES başvuru tarihleri ÖSYM tarafından belirlenmektedir. Belirlenen bu tarihler her yıl değişmektedir. Yılda 3 kez gerçekleşmekte olan sınavın her biri için başvuru tarihleri farklıdır. ALES başvuruları bireysel şekilde elektronik ortamda ya da ÖSYM’nin internet sitesi ya da mobil uygulamasından gerçekleştirilmektedir. 2022 ALES tarihleri2022 ALES başvuru tarihleri ve 2022 ALES geç başvuru tarihleri şu şekildedir:

 

2022 ALES Tarihleri:

 

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı 2022-ALES/1: 17.04.2022

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı 2022-ALES/2: 21.08.2022

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı 2022-ALES/3: 20.11.2022

 

2022 ALES Başvuru Tarihleri:

 

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Başvuru Tarihi 2022-ALES/1: 21.02.2022-03.03.2022

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Başvuru Tarihi 2022-ALES/2: 24.06.2022-04.07.2022

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Başvuru Tarihi 2022-ALES/3: 30.09.2022-10.10.2022

 

2022 ALES Geç Başvuru Tarihleri:

 

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Geç Başvuru Tarihi 2022-ALES/1: 15.03.2022-15.03.2022 saat 23:59 şeklindedir.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Geç Başvuru Tarihi 2022-ALES/2: 19.07.2022-19.07.2022 saat 23:59 şeklindedir.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Geç Başvuru Tarihi 2022-ALES/3: 18.10.2022-18.10.2022 saat 23:59 şeklindedir.

 

ALES başvurusu için şu şartları taşıyor olmanız gerekmektedir:

 

-Lisans programlarının herhangi birinden mezun ya da mezun olabilecek seviyede olmanız gerekmektedir.

-Lisans eğitimi yurt dışında tamamlamış kişiler denklik belgesini aldığı takdirde herhangi bir yaş kısıtlamasına tabi tutulmadan sınava girebilmektedir.

-ALES başvurusunu yapıp ücreti ödemeniz durumunda ALES başvurusunu tamamlamış olursunuz.

 

ALES ücretleri 2022 yılında 185 TL olarak belirlenmiştir. Geç başvuru yapan kişiler için ALES geç başvuru ücreti 277,50 TL şeklindedir. Bu ücretler her yıl güncellenmekte ve değişmektedir.

 

ALES’e girecek olan kişilerin sınav günü yanlarında mutlak olarak Sınav Giriş Belgesi ve Fotoğraflı Nüfus Cüzdanını getirmeleri gerekir. Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı yerine T.C. Kimlik Kartı veya fotoğraflı geçerliliği devam etmekte olan pasaportu da getirebilirler.

 

ALES puanı kaç yıl geçerli?

 

ALES puanı, sınava girilen tarihten itibaren 5 yıl geçerlidir. 2022 yılında girmiş olduğunuz ALES puanı 2027 yılına kadar geçerlidir. Aldığınız puanın yüksek olması sizi her zaman avantajlı kılmaktadır. Bu nedenle bir ALES kursuyla veya online ALES kursuonline ALES eğitimi alarak siz de süreci destekleyebilirsiniz.

 

ALES’te hangi dersler var, konuları neler?

 

ALES’TE sözel ve sayısal olarak dersler ikiye ayrılmaktadır. Sözel bölümdeki dersler Türkçe ve Sözel Mantık şeklindedir. Sayısal bölümdeki dersler ise Matematik, Geometri ve Sayısal Mantık olarak belirlenmiştir. ALES soru sayısı toplam 100 adettir. 50 soru sözel 50 soru sayısal olmak üzere ayrılmıştır. ALES süresi olarak verilen sınav süresi 150 dakikadan (2,5 saatten) oluşmaktadır. ALES’te adayların alanlarına göre belli puan sınırları bulunmaktadır. ALES sayısal puan türü, ALES sözel puan türü ve ALES eşit ağırlık puan türü şeklinde puan kategorileri belirlenmiştir.

 

ALES ders konularını detaylı bir şekilde bilmek ALES’e nasıl çalışılacağı konusunda da bilgi vermektedir. Sınavda sorumlu tutulan konu başlıkları sayısal derslerde şu şekildedir:

 

Matematik dersinde Temel Kavramlar, Çözümleme, Bölme ve Bölünebilme, Asal Çarpanlar, Ebob-Ekok, Rasyonel Sayılar, Sıralama, Basit Eşitsizlikler, Mutlak Değer, Özdeşlikler ve Çarpanlara Ayırma, Üslü ve Köklü Sayılar, Denklemler, Oran-Orantı, Sayı ve Kesir Problemleri, Yaş Problemleri, İşçi ve Havuz Problemleri, Hareket Problemleri, Yüzde, Kar-Zarar ve Faiz Problemleri, Karışım Problemleri, Kümeler ve İşlem, Saymanın Temel İlkesi ve Olasılık şeklindedir.

 

Geometri dersinde bulunan konular ise şu şekildedir: Doğruda Açılar, Üçgende Açılar, Üçgende Uzunluk ve Alan, Üçgende Açıortay, Kenarortay ve Benzerlik, Dörtgenler, Çember ve Daire, Analitik Geometri ve Katı Cisimler şeklindedir. Sayısal Mantık konularında ise Grafik Yorumlama ve Tablo Okuma, Şekil Yetenek ve Sayı Dizileri, Mantıksal Muhakeme Problemleri bulunmaktadır.

 

ALES sözel derslerdeki konular ise şu şekildedir: Türkçe dersinde Sözcükte Anlam, Cümlede Anlama, Anlatım Biçimleri, Paragraf ve Anlatım Bozuklukları; Sözel Mantıkta ise Şifreleme, Şifre Çözümleme, Sözel Akıl Yürütme ve Sözel Zekaya Dayalı Problem Çözme şeklinde belirlenmiştir.

 

ALES için YDS şart mı?

 

ALES ve YDS birbirinden farklı sınavlardır. Bu nedenle ALES için YDS şart değildir. İki sınav da birbirinden bağımsız olduğundan YDS olmadan ALES’e, ALES olmadan YDS’ye girebilirsiniz. YDS, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavıdır. Yüksek lisans ve doktora için ALES ile birlikte bazı üniversiteler YDS puanı da istemektedir. Üniversitelerden bazıları kendi yabancı dil yeterlilik sınavını yaparken bazıları ise YDS veya YÖKDİL gibi sınavlardan belli bir baraj puan alınmasını şart olarak belirlemiştir.

 

ALES kursu ne kadar, kaç ay sürer?

 

ALES kursu genelde 12 hafta sürmektedir. ALES sınavlarından ilk ikisinde kurs süresi daha uzundur. Fakat üçüncü ALES ile ikinci ALES arasında kısa bir zaman olduğundan son kursun süresi daha kısadır. sorubankasi.net online ALES kursu alanında en iyi hizmeti vermektedir. 2022 yılının son ALES’i için online ALES kursu tarihleri 12.09.2022-21.10.2022 olarak sorubankası.net tarafından belirlenmiştir.

 

Online ALES eğitiminin, online ALES kursunun sınavdan bir süre önce bitmesinin sebebi ise kurs sonrası kamp yapılıyor olmasındandır. Kamp sürecinde eksikler tamamlanarak adaylar sınava hazır hale getirilmektedir. Tüm konuların üzerinden geçilmekte ve en önemli olan konular üzerinde durulmaktadır. Öğrencilerin en çok sıkıntı yaşadığı konular üzerinden ayrıca durulmakta ve eğitimler verilmeye devam edilmektedir.

 

ALES online eğitimi – ALES kursu nedir?

 

Online ALES eğitimi, ALES’e girecek olan adayların sınava hazırlık için aldığı bir eğitim programıdır. Yüz yüze olan kurslar yerine online ALES eğitimi, online ALES kursu  programını tercih ederek hem zamanınızdan hem bütçenizden tasarruf edebilirsiniz. Aynı zamanda dersleri tekrar izleme gibi bir fırsatınız da bulunmaktadır. Sorubankası.net sunduğu birçok olanak ile öğrencilerindeki başarı oranını her zaman yüksek tutmaktadır.

 

Alanında en iyi eğitmen kadrosuna, kaynaklara, eğitim disiplinine ve kurumsallığa sahip bir kurum olarak her yıl öğrencilerinden olumlu dönüşler almaktadır. Öğrenciler sorubankası.net sayesinde hedeflediği puandan daha yükseğini alarak hayalindeki kariyer hedefine, akademisyenliğe hızlı bir şekilde yaklaşmaktadır. En iyi ALES online kurs tavsiyelerinde, öğrencilerin bir numaralı tercihi olmasının sebebi, sorubankası.net’in her yıl elde ettiği başarılı sonuçlardan kaynaklanmaktadır.

 

En iyi ALES online kursu nasıl bulunur?

 

En iyi ALES online kursunu bulmak için detaylı bir araştırma yapmak gerekmektedir. Seçeceğiniz online ALES kursu tüm güncel müfredatı taşıyor olmalıdır. Aynı zamanda alanında uzman ALES hocaları ile bu yolculukta size profesyonel destek sağlamalıdır. Sorubankasi.net ALES konusunda Türkiye’nin başarı oranı en yüksek sonuçlarını kazandırmaktadır. Kursiyerlerine sunduğu alan seçeneklerinde ileri ya da temel düzey olarak seçim şansı sunmuş ve buna özel bir online ALES kursu, online ALES eğitimi hazırlamıştır.

 

Canlı kursları, soru çözüm paketleri, soru çözüm kampları ile ALES’te öğrencilerinin büyük bir başarı elde etmesine olanak sağlamaktadır. Kısa sürede büyük başarılara imzasını atan sorubankası.net ile siz de hayallerinize kavuşabilirsiniz. Bugüne kadar 29 binden fazla ALES öğrencisinin hayatına dokunmuş ve bu hayatların güzelleşmesine sebep olmuştur.

 

ALES online kurs yorumları

 

ALES online kurs yorumları kursiyerler için kurs seçiminde önemli faktörlerdendir. Online ALES kursu yorumları sayfasını inceleyerek siz de bu süreçte tercih edeceğiniz kursu seçebilirsiniz. Tercih edeceğiniz kurumun öğrenci başarılarına, eğitimlerinin detayına ve eğitmenlerinin uzmanlığına bakmanızı da tavsiye ederiz. Bizimle daha önce ALES yolculuğuna çıkan ve başarıya ulaşan öğrencilerimizin düşünceleri için buraya tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Başarılar dileriz.

Anasayfa
Üye Girişi Yap
Sepetim (0)
Kitaplar
Paragraflar
Blog
İletişim