Adli Yargı Hakimliği

 

Sınava Başvurabilmem için Gerekli Olan Kriterler Nedir?

29 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilecek Adli Yargı Hakimliği sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını (doğum tarihi 01.01.1983 ve daha sonra olanlar) doldurmamış olmak, hukuk fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye‘deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış olanlar başvurabilecektir.

Adli Yargı Hakimliği Sınavının İçeriği Nedir?

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Alan Bilgisi Testi: Tüm adaylar için ortak ve zorunlu testlerden oluşur.

Sınavda adaylara, 30 sorudan oluşan Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile 70 sorudan oluşan Alan Bilgisi Testi uygulanacaktır. Testlerdeki soruların konulara göre dağılımı kendi aralarında eşit olacaktır.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi/konuları yirmi (20) tam puan üzerinden; Alan Bilgisi Testi/konuları seksen (80) tam puan üzerinden ayrı ayrı değerlendirilecektir.

GENEL YETENEK VE GENEL KÜLTÜR TESTİ

SORU SAYISI

Türkçe

6

Matematik

6

Türk Kültür ve Medeniyetleri

6

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi

6

Temel Yurttaşlık Bilgisi

6

 

 

ALAN BİLGİSİ TESTİ

SORU SAYISI

Anayasa Hukuku

7

İdare Hukuku

7

İdari Yargılama Usulü

7

Hukuk Yargılama Usulü

7

Medeni Hukuk

7

Borçlar Hukuku

7

Ceza Hukuku

7

Ceza Yargılama Usulü

7

Ticaret Hukuku

7

İcra ve iflas Hukuku

7

 

*Genel Başarı Puanı sıralamasına göre en yüksek puan alan adaydan başlanmak üzere ilan edilen kadronun (1000)iki katı fazlası olan 3000 aday mülakata katılmaya hak kazanacaktır. 3000’inci aday ile aynı puanı alan adaylar da Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak mülakata çağrılacaktır

ADD IN KUR